Jaká je Selekce, pokud vám už dávno bylo 20?

recenze

Selekce (2014) / knižní moora
Jaká je Selekce, pokud vám už dávno bylo 20?
Najít v žánru Young Adult knihu, která vás bude bavit a hlavní hrdinové vás nebudou (slušně řečeno) vyloženě iritovat, není tak jednoduché, pokud už sami žádní young adult nejste. Pokud občas zabrousíte do oddychových vod tohoto žánru, jste ženského pohlaví a nacházíte se v optimální fázi svého cyklu, bude se vám Selekce náramně líbit. Jinak stačí, aby vám bylo pod dvacet, a je to téměř tutovka!

Co je na Selekci úchvatné, je jasné na první pohled. Je to obálka. I nahá knížka si drží vysokou úroveň, stejně jako většina dalších kousků z dílny nakladatelství Coo Boo.

Pod povedenou obálkou se ukrývá příběh mladinké Americy, která se poprvé zamiluje, odmiluje a nadchne pro jiného muže. Prince. A ten, do kterého se zamilovala a pak odmilovala, se najednou objeví jako voják v zářivé zbroji, který střeží její komnatu. A princ i voják mají široká ramena a silné ruce. Ach! Ale pak přichází na řadu zádrhel ohledně toho zamilování i odmilování. America prostě neví (ruku na srdce, která z nás v tom měla v jejím věku jasno?).

Příběh sám o sobě není zjevně nikterak překvapivý. Kombinace reality show ala Farmář hledá ženu (ano, princ je více sexy než farmář) a Hunger Games vykrystalizovala v celkem slibný začátek v podobě prvního dílu celé série. Autorce se nedá upřít velmi jednoduchý, ale dobře čtivý styl. Jednoduše řečeno, podařilo se jí nedávat mi tolik najevo, že v tomhle žánru jsem už za zenitem.

U knih s young adult tématikou mívám velký problém s postavami. Dobře, můj problém se týká hlavně postav Johna Greena, ale když je vám téměř dvakrát tolik, než hlavním hrdinům, je těžší se s nimi ztotožnit. Nechci tvrdit, že jsem se s Americou plně ztotožnila, ale rozhodně mi nebyla nesympatická. K jejímu promyšlenému chování a zralým úvahám, které kontrastovaly s pubertální pitomostí, co se týče chlapů, bych měla výhrady, ale jako literární postava dává čtenářům dobrý příklad. Snaží se být férová, nepodvádět, nelhat a být sama sebou. Samozřejmě, ne vždy se jí to daří, takoví prostě jsme.

To byla zatím samá chvála, ale bohužel přichází řada na něco, co zas tak moc chválit nelze. Je skvělé, že v knize nejsou překlepy, ale překladatelce (či korektorovi/korektorce) není zcela jasný rozdíl mezi zvratným slovesem „se“ a předložkou „ze“. Na minimálně dvou místech v knize používá zvratné sloveso místo předložky, což je v případě „pocházela se šesti dětí“ trochu ostuda.

I přes tuto výtku mohu Selekci doporučit, obzvláště jako oddechové čtení na dovolenou nebo k vodě. Pro starší ročníky nepředstavuje žádný problém, pokud se naladíte na romantickou vlnu a do čtení se pustíte s mírným nadhledem.

Komentáře (0)

kniha Selekce recenze