Jaká je cena za svobodu?

recenze

Mimo dosah (2014) / Globuska
Mimo dosah

Velké ideály... velké cíle... Snaha změnit svět... Ale jde to vůbec? A co když je cena příliš vysoká?

Uzbekistán se zmítá v rukou prezidenta Karimova, lidskost a spravedlnost jsou mu cizí, ne tak bezpráví a krutost. Charlie Davis se snaží západnímu světu ukázat tuto tvář v krutostech zmítané země, jako novinář má po ruce slova a fakta jako jedinou zbraň. Ale spolu se svou ženou Julií věří, že se jim povede situaci změnit a přesvědčit nebohé Uzbeky, aby se vládě vzepřeli. Vše se změní, když jsou při původně mírumilovné demonstraci v Andižanu téměř všichni přítomní lidé zmasakrováni. Všude je strach, hrůza, panika a smrt...

Charlie s Julií přežijí, ale strach a boj o vlastní život jsou silnější, odjedou do Los Angeles a už se neotočí zpět... Nebo také možná ne tak docela... Po šesti klidných letech spořádaného rodinného života se ale všechno mění - Julie je unesena a Charlie zjišťuje, že nic není tak jak se zdá... Musí se vrátit do Andižanu... Tam, kde to před šesti leti skončilo...

~Charlie je takový hrdina nehrdina, o to sympatičtější. Není to impulzivní adrenalinový blázen, který se vrhne do prvního nebezpečí, které potká. Ale jeho žena pro něj znamená všechno a je ochoten zaplatit i cenu nejvyšší.

Příběh Vás dostane svým napětím a akcí, nebudete chtít přestat číst. Občas se může zdát, že je vše trochu přitažené za vlasy, ale protože autor dovede mísit vypjaté situace s chladnou logikou, bojem o život, nesmyslností umírání a to vše v kontextu národní a mezinárodní korupce a vypočítavosti, vtáhne Vás do děje po prvních přečtených stránkách.

Pokud by fikce měla být realitou, zamrazí Vás z toho, co se děje nejen v Uzbekistánu, ale i z toho, jak neohleduplně, sobecky a zvráceně se mohou chovat "vyspělé" západní země. Možná Vás napadne, jak byste se v dané situaci chovali Vy - ať už v kůži Charlieho, Julie nebo dalších klíčových postav příběhu.

Není to tedy "jen" honička za osvobozením ženy, ale příběh o znovunalezení vlastního já, možnosti udělat něco pro to, aby byl svět lepší a o tom, že někdy není jiná možnost, než se spolehnout jen na sebe.

Knihu jsem četla jedním dechem, na letní večery ideální četba. Jen Vás varuji - pokud se pustíte do čtení, konec přijde trapně brzy. :-)