Jak to vidím já...

recenze

Překroč svůj stín (2014) / ciniminisek (446 views)
Jak to vidím já...
Nebudu originální, napíši jedním slovem, že tato kniha si mě prostě dostala.

Obálka: Úchvatně obyčejná a k příběhu naprosto se hodící. Přesně ten druh, po kterých v obchodě sahám.

Hlavní postava: Tady se nám střídají pohledy dvou hrdinů. U tohoto typu knížek, to naprosto zbožňuji. Číst myšlenky a vciťovat se do hrdinek, není nic neobvyklého, ale proplouvat emocemi samotného Noaha, bylo prostě, nádherné…

Echo - Utrápená dívka s problémy až nad hlavu. Je příjemná, milá a umí být vtipná. Přes veškerou bolest, kterou v sobě skrývá, dokáže milovat a pro tento cit i odpouštět.
Noah - Kluk který si prošel mnohým. Nepochopený, nenáviděný a přesto odevzdán. Hltala jsem každou stránku Noahových kapitol a jeho emoce se dokonale proplétaly s mými.

„Mrzí mě to, Noahu,“ zašeptala. „Mrzí mě to.“

Negativa: I v tak krásné knize jako je tato, přece jen jsem nějaké našla. Grace a její falešné přátelství + celkový chod na celé škole. Přišla jsem si, jako bych se vrátila zpět na základní školu. Některé nápady, nebo věty, mi přišly hodící se spíš pro jinou věkovou skupinu. Ovšem musím podotknout, že to bylo spíše z kraje knihy, potom už se vše v dobré obrátilo.

„Čím to je, že když na mě je někdo hrdý, můj život je úplně na hovno?“

Pozitiva: Tady bych mohla psát a psát a psát. Ovšem samotný nápad na tuto knihu, ale jasně vítězí. Je to výborný příběh s výbornými postavami. Paní Collinsová, Lili, Beth, Isaiah a další., byli prostě super. Líbila se mi rozmanitost děje, která se přesto odehrávala na stejných místech.

„Není nic, co bys mohla udělat špatně, když
pouhé tvoje dýchání dělá všechno lepší.“

Celkové shrnutí: Jedním slovem bomba. Přes lehkou podobnost s jiným tituly, je tato kniha stejně jedinečná. Echo po nedávných záležitostech, se ocitá z vyšší společnosti školy, na samém dně. To málo, co si pamatuje, ji doprovází novým životem. Noah je vyvržencem školy od samého začátku, nikdo ovšem neví, že takový nebýval vždycky. Cesta těchto dvou se proplétá a honba za snem, být zase normální, může začít. Nechuť spolupracovat, odlišné názory na svět, se nakonec promění v něco, co už nejde vzít zpět…

I tak bych mohla knihu shrnout, ale líbí se mi, že v této knize nejde právě jen o vztah, ale o mnohem více. Dvě rodinné tragédie, přátelství, láska, beznaděj. Každé rozhodnutí které hrdinové udělají, se projeví v budoucnosti jejich dalšího života. Co je v knize krásné je to, že se tam neustále objevují naprosto dech beroucí gesta. Nedokážu ani slovy popsat pocity, které tato kniha ve mě vyvolala a hlavně, co vše uvnitř mě samotné zanechala.
Miluji, ten příběh...

kniha Překroč svůj stín recenze