Jak se nemožné stalo možným...

recenze

Chlapec na dřevěné bedně (2013) / verzapadlikova
Jak se nemožné stalo možným...
Chlapec na dřevěné bedně je naprosto úžasná kniha popisující příběh malého židovského chlapce, který přežil Holocaust. Příběh je velmi zajímavý a do detailů popsaný, protože je to příběh autora této knihy.

Teprve desetiletý Leon si spolu se svojí rodinou prožil hotové peklo. Židé začali být utlačováni, nejdřív se s nimi přestali bavit nežidovští přátelé, potom nemohli navštěvovat parky, jezdit veřejnou dopravou a na oblečení museli nosit hvězdu. Ale nacistům to stále nestačilo a tak židy převezli do koncentračních táborů a nebo do Ghett. Leon a jeho rodina měli jak se říká štěstí v neštěstí a byli přepraveni do Ghetta, kde byli naprosto příšerné podmínky. Říkali si, že už to nemůže být horší, jenže se hrozně mýlili. Také se povídalo, že existuje takzvaný Schindlerův seznam.

Oskar Schindler byl německý obchodník, ale i přesto pomáhal židům. Zachraňoval jim životy tak, že je zaměstnával ve své továrně. Pravidla v Ghettech byla jasná. Pracuješ, jsi užitečný - žiješ. Nepracuješ, jsi nepotřebný - zastřelí tě. A jelikož byl Schindler Němec a nebyl to obyčejný prostý člověk, měl moc. Za účelem mít své zaměstnance blíž k továrně postavil pracovní tábor a tam poslal všechny své židy, ve skutečnosti to byl důvod, jak je ochránit před nacisty. Nějakým zázrakem (jak sám Leon říká) se skoro celá jeho rodina dostala do tábora a tamější podmínky jim připadaly jako naprostý blahobyt. Jenže tak to nezůstalo na dlouho...

Obálka knihy na mě působí dost zvláštně, ale moc se mi líbí. Když jsem prvně viděla knihu tak se mi obálka moc nelíbila, ale teď už se mi líbí hlavně proto, že jsem pochopila proč je na dřevěné bedně. Ta bedna mu v podstatě zachránila život. Leon byl totiž později zaměstnán v továrně, to mu bylo asi 14 let a jelikož byl na jeho věk hrozně malý, nedosáhl na páky u stroje a nechtěl přijít o práci, protože to by znamenalo jistou smrt. No a tak si stoupl na dřevěnou bednu.

Jediné co bych knize vytkla je příliš velké řádkování. Kdyby to tak nebylo tak je nejspíš kniha poloviční. Každá stránka s novou kapitolou je nějak ozdobena a vypadá to opravdu dobře! Kniha je ještě na konci doplněna fotografiemi a při jejich prohlížení mi bylo ještě víc smutno, protože se vydání této úžasné knihy autor bohužel nedožil.

Mnozí z nás si takové věci už ani neuvědomujeme, říkáme sice že to muselo být hrozné, ale ve skutečnosti ani trochu nevíme, jaké to bylo zažít (a hlavně potom to přežít!). Tato kniha, nebo spíše ten příběh by se měl ve školách stále opakovat a připomínat, že tohle by se už nemělo nikdy stát!

Tuto knihu velmi doporučuji! Není to sice ta nejemocionálnější z toho období, ale i tak je kniha úžasná.

Komentáře (0)

kniha Chlapec na dřevěné bedně recenze