Jak se jmenuje tahle knížka, jak získat princeznu a jak se nenechat obalamutit opicí. A je to vlastně opice?

recenze

Jak se jmenuje tahle knížka (2015) / knižní moora
Jak se jmenuje tahle knížka

Nakladatelství Portál si pro čtenáře připravilo opravdovou perlu. Publikace Jak se jmenuje tahle knížka od amerického matematika, logika a pianisty Raymonda Smullyana u nás vychází teprve podruhé, a to po dlouhých dvaceti devíti letech.

Už samotný název knížky nás připravuje na to, co najdeme uvnitř. Již na prvních stránkách nás autor seznamuje se svými dětskými vzpomínkami, kdy se začalo objevovat jeho nadání pro logiku. Celá kniha je prostoupena Smullyanovým nadšením pro formulace a logické hříčky, díky čemuž ve vás ani na minutku nevyvolá pocit unaveného žáčka zápasícího se slovní úlohou.

Kniha je rozdělena na pět hlavních kapitol, které se děli na kratší podkapitoly. Každá podkapitola je jedním tematickým příběhem, který je tvořen hádankami, jejichž obtížnost se stupňuje. Tak například v podkapitole s názvem Ostrov Baal nás nejprve čeká vyprávění o jednom filozofovi, který hledal odpověď na otázku, proč existuje něco, namísto nic. Náš filozof se vydává na dlouhou cestu, na jejímž konci je odpověď na tuto otázku. Prochází zkouškami na různých místech, musí najít správný ostrov, na něm mapu, přelstít člověka (nebo opici?) a vybrat správné dveře a pak….no, zkuste si zahádat sami :)

Dva muži stáli před soudem obžalováni pro vraždu. Soud jednoho z nich uznal vinným a druhého prohlásil za nevinného. Soudce se obrátil k tomu, co byl shledán vinným, a pravil: "Přestože o vaší vině není sebemenších pochyb, zákon mi ukládá, abych vás propustil na svobodu." Jak je to možné?
SMULLYAN, Raymond. Jak se jmenuje tahle knížka. Praha: Portál, 2015. ISBN 978-80-262-0822-8.

Správná řešení jsou za každou kapitolou a obsahují kompletní vysvětlení, ne jen strohou odpověď. Pokud je více možných cest, jak se k správné odpovědi dobrat, jsou zde uvedené. Autor poukazuje i na to, v čem jsou postupy jiné, pokud se zdá, že jsou hádanky zadány velmi podobně.

Knížka se doporučuje všem, kteří se chtějí zlepšit v testech studijních předpokladů. Sama za sebe mohu říct, že čím více hádanek jsem řešila, tím rychlejší a úspěšnější jsem byla. Také jsem si všimla nenápadné závislosti. Pokud se trápíte s jednou hádankou, jen tak tu následující nepustíte. A rozhodně mi ještě nikdy hodinová cesta z domů do práce tak rychle a příjemně neutíkala, jako s touto knížkou.

Podezřelé A, B, C předvedli k výslechu a zjistily se tyto skutečnosti:
(1) Do případu nebyl zapleten nikdo jiný než A, B a C.
(2) A pracuje vždycky aspoň s jedním společníkem.
(3) C je nevinen.
Je B vinen?

Obálka, jejíž hlavním motivem jsou sovičky a jméno knihy, je jednoduchá, snadno zapamatovatelná a rozpoznatelná. Zcela výjimečně nemám výhrady ani ke zpracování názvu. Barva písma i font jsou zvoleny vhodně. Jediná výtka, která mě napadá, je vlastně jen povzdechnutím. Raději bych měla tento poklad v pevné vazbě, aby mi opravdu dlouho, dloooouho vydržel v co nejlepším stavu.

Shrnutí je jednoduché. Jak se jmenuje tahle knížka je nádherná publikace plná hádanek, logických chytáků a zajímavých myšlenek. Je jednou z těch knih, které se vyplatí mít doma, ať jste kdokoliv a jakéhokoliv věku.