Jak poznat rozdíl mezi snem a realitou, když můžete hýbat jen očima?

recenze

Jednou ano, dvakrát ne (2014) 4 z 5 / Maragad
Jednou ano, dvakrát ne

Skvělý román o lásce, ztrátě a o tom, co je v životě opravdu důležité. To vše najdete v knize Cylin Busbyové Jednou ano, dvakrát ne.

Sedmnáctiletý West měl všechno - nejlepšího kamaráda, překrásnou přítelkyni, závodil na BMX a ve škole byl oblíbený. Jenže to vše se mu zhroutilo přímo před očima, když prodělal nehodu na horském kole. Najednou je ochrnutý, dýchá za něj přístroj a jediné, čím dokáže pohnout, jsou oči a oční víčka.

Do pokoje za ním začne chodit osamělá dívka Olivia, je to pacientka z vedlejšího pokoje, v nemocnici je kvůli poruše s příjmem potravy. Olivia najde způsob, jak s Westem komunikovat a brzy se mezi nimi vytvoří zvláštní pouto. Jen kdyby West neměl ty divné noční můry, myslí si, že s ním to nemá nic společného, je tedy možné, že jde o předchozího pacienta, jenž tu před Westem ležel? A jak se má West rozhodnout, jít na operaci a riskovat život, nebo si vystačit jen s komunikací pomocí mrkání?

Někdo pláče. Dívka. Není to žádný pěkný pláč, jako když pláčou herečky, kdy delikátní slzy klouzají po krásné tváři. Tohle je brek, bulení a lapání po dechu. Opravdový pláč. Musím se probudit. Musím jí pomoct, ať je to kdokoli. ∞ Str. 7 ∞

Jednou ano, dvakrát ne je silný příběh, kdy s Westem prožíváme všechny jeho pocity, které se v něm po nehodě mísí. Pár týdnů byl v kómatu a teď je dezorientovaný, neví, co se mu přesně stalo a jestli je vůbec naživu. Je nám ho líto, a tak všechny pokroky prožíváme s ním, navíc vznikající vztah mezi Olivií a Westem je moc pěkně popsaný. Díky Westovým nočním můrám má román nádech tajemna a my se snažíme spolu s ním, přijít na význam snů, kdo by mohl být ten muž celý od krve s tetováním na ruce? Dojde to až tak daleko, že West prožije krizi identity.

O všech postavách se dozvídáme vše potřebné, West se vrací do minulosti a popisuje vznik přátelství s jeho nejlepším kamarádem Mikem. Dále vzpomíná na to, jak začal chodit s překrásnou Allie a přemýšlí nad tím, jaký jejich vztah doposud byl. Díky Westovi máme přiblížený i nemocniční personál, víme, která sestřička je hodná a který doktor nestojí za nic. Samotný West je chytrý a velmi si ho oblíbíte. Po celou dobu čtení si říkáte, že tohle by se takhle mladým lidem stávat nemělo, vždyť měl ještě celý život před sebou. Olivia je svá, ledově krásná, tvrdohlavá a snadno se nechá vyvést z míry, ovšem stejně tak rychle ji zlost zase přejde. A má zvláštní smysl pro humor, na který si musíte dlouho zvykat.

Cylin Busbyová nelenila a ač jde o smyšlený příběh, všechny podstatné informace si zjišťovala u odborníků. Její píle se vyplatila, protože tím nám vznikl tajemný příběh, který působí velmi skutečně a my se mnohdy přichytíme, že nevíme, kdy West prožívá další noční můru a kdy je plně při smyslech. Mě osobně kniha velmi překvapila a ráda ji doporučím dál. Navíc nejde o obyčejný dívčí román, věřím, že je to kniha, kde i starší čtenářky a chlapci si přijdou na své.