Jak může dopadnout láska a soužití afrického domorodého válečníka a civilizované Evropanky aneb příběh o Bílé Masajce

recenze

Bílá Masajka (2008) 4 z 5 / Póžislava
Bílá Masajka

"Corinno, podívej se támhle, to je Masaj!" - "Kde?" ptám se a dívám se směrem, kam mi ukázal. Vtom jakoby mě zasáhl blesk.

Tak takhle začíná velký příběh a absolutní převrat v životě mladé švýcarské podnikatelky Corinne Hoffmanové, které její osud připravil velké překvapení a kde víc než u kohokoliv jiného platí věta "Během jedné vteřiny se ti může změnit celý život".

Corinne Hoffmanové, která je se svým přítelem na dovolené v Keni, jednoho spatří na lodi urostlého a pro ni velmi pohledného Masaje, který se jmenuje Lketinga. V první vteřině, ve které ho spatří, se do něj zamiluje a nasadí si ho do hlavy i srdce navždy. Ačkoliv se to zdá být nemožné a nad rámec úplné náhody, s Lketingou se znovu setká a to jen utvrdí její city k němu. S přítelem sice po dovolené odlétá do Švýcarska, ale svému milovanému Masaji slíbí, že se vrátí. Corinne i přes to, že obětuje vztah se svým přítelem, život s rodinou a úspěšný podnikatelský byznys, odlétá do Keni za Lketingou, aby zde začala žít nový život. I přes počáteční jazykové bariéry, život v chýších a minimální hygienické podmínky se zde Corinne usadí a po boku Lketingy a jeho blízkých zde začíná žít nový život. Zpočátku je Afrikou a jeho obyvateli okouzlená a je si jistá, že zde zůstane navždy. Avšak první problémy se začínají rychle objevovat, ať už to jsou pro Evropany nemyslitelné a kruté zvyky, ať už je to věčný boj s byrokracií na úřadech, nesnesitelně dlouhé cesty pro potraviny do města či nakonec velmi nebezpešný africký strašák: malárie. Corinne však pomocí několika laskavých přátel se vším statečně bojuje, drží ji nad vodou láska s Lketingou a myšlenkami na svůj vlastní velký výdělek peněz si troufne postavit si poblíž vesničky, v níž žije, skromný obchůdek s potravinami. Úspěch se rychle dostavuje a radost dotváří ještě narození vysněné holčičky. Předtím se Corinne stihne za milovaného Masaje ještě provdat a stane se z ní bílá Masajka. Ovšem po nějaké době se objevuje Lketignova opravdová tvář, začíná být chronicky žárlivý, hodně peněz propíjí a jednoho dne to vyústí do takové úrovně, že Corinne začíná docházet trpělivost a octne se na samém pokraji zoufalství. Znovu a znovu Lketingovy jeho scény odpouští, dokonce se přestěhují na jiné místo a tam zřídí nový obchod, ale ve finále Corinne po čtyřech letech se svou holčičkou Afriku se slzami v očích opouští a rozplyne se jí sen o krásném životě v Africe po boku muže, který se stal její životní láskou.

Když jsem dočetla poslední stránku a zaklapla knihu, tak se ve mně mísily všelijaké pocity. Ve finále docela zvláštní kniha. Ať už člověk chce nebo ne, tento příběh donutí člověka přemýšlet o tom, jaké vedeme životy my a jaké jsou životy v Africe. V knize Corinne vysvětluje, že tento život se jí líbí více a jedním z důvodů je i to, že domorodí obyvatelé toho k životu moc nepotřebují a že to je dělá šťastné. Zároveň ale ve filmu jedna její přítelkyně říká, že život v Africe a vůbec mezi africkými kmeny je někdy tak jednoduchý a někdy zas příšerně těžký. No, něco na tom bude.

Co musím na knize vyzdvihnout, tak bylo to, že sem se díky tomuto příběhu dozvěděla hodně o životě domorodých afrických kmenů. Člověk si pak hned uvědomí, jak velké rozdíly mezi životy na jednotlivých kontinentech jsou. Musím říct, že moje představivost se tím značně potrénovala. Někdy mi ale v knize přijde, že je to vyprávěno až do moc velkých podrobností nebo spíše že těch podrobností je hodně, ale to nejspíš dělá ten příběh tím příběhem a bez toho by nebyl tak zajímavý. Ale na konci knihy neustále číst o tom, jak je hlavní hrdinka zoufalá a naštvaná, už mi tolik nevonělo a kolikrát jsem z té knížky byla naštvaná i já sama.

Takže závěrem: pro toho, kdo má zájem se něco víc dozvědět o životě v africké chudé zemi, je to lepší než kdejaký cestopis nebo učebnice zeměpisu. Četbu doporučuji spíše ženám, protože chlapi asi nebudou mít úplně pochopení pro autorčiny činy a mozkové pochody. Autorčiny fotky z Afriky jsou super. Někdy i nějaká ta romantická scéna. Takže knihu ve finále doporučuji.