Jak může červená pohovka změnit vaši sexuální orientaci

recenze

Rozepnutá (2014) / M4RT122
Rozepnutá

Ještě, než jsem tuto knihu začala číst, zaujal mě její název. Rozepnutá…..co to může znamenat? Trochu napověděla obálka. Vše se hned objasnilo v první kapitole a název knihy mi rázem přišel moc vtipný. Ihned jsem se začetla do poutavého příběhu a nemohla se na dlouho odtrhnout. Krátké věty, rozumně dlouhé kapitoly. Příběh odsýpá, vše je vyjádřeno stručně, jasně a vtipně – jak svěžím vypravěčským stylem, tak chováním a komunikací hrdinů příběhu mezi sebou. Nechybí však ani úseky smutné a dojemné. Navíc atraktivní téma, o kterém se moc nehovoří. Skrývá se homosexualita v každém z nás?
Pro dnešní dobu typické schéma: Peta žije delší dobu s Markem, oba jsou pohlceni svou prací. Mark navíc často jezdí na služební cesty. Peta se cítí osamělá. On chce dítě, ona ne.
Autorka si vybrala za hlavní hrdinku své knihy ženu, které je přes 30. Má práci, dokonce i stálého partnera, ale necítí v sobě ještě zodpovědnost mít dítě. I když finančně zajištěná je až moc dobře. Prodlužuje si své mládí. Má čas sama na sebe. Řeší sama sebe, mnohdy až přespříliš. Peta je tím mnohým čtenářkám hned blízká. Pokud takto nežijete vy, tak určitě alespoň jedna z vašich kamarádek.
BJ, žena z pohovky, je její pravý opak. Ta neřeší vůbec nic a dělá si to, co si zamane. Volnomyšlenkářská rebelka v kožené bundě, je autorkou líčena tak, že si rázem zamilujete její nespoutanost a divokost. Skrývá se v ní totiž něco nebezpečného, zároveň však moc atraktivního, co chcete získat stejně jako Peta. BJ je představitelkou generace o jedno desetiletí mladší, než je hlavní postava. Peta se jí snaží nesvazovat, nenudit a neomezovat. Jakoby jí záviděla její mládí, litovala ušlých let, která mohla prožít třeba jinak.
Peta nakonec těhotná bude, i když to neplánuje. S kým? Jít na potrat, nebo si dítě nechat? Bezradné Petě byste nejraději poradili a pomohli, nemáte však jak. Naštěstí to v příběhu za vás vyřeší Petina kamarádka Taylor, která už děti má a hlavní hrdinku navede na cestu, která směřuje k happy endu. Taylor je opět představitelkou kamarádky, kterou určitě ve svém okolí také máte. Měla děti jako první z vaší party, čímž se z ní nuceně separovala. Přestala pařit, zajde s vámi jen občas na kávu, a to s velkým zpožděním, pokud zrovna najde hlídání pro své děti. Když jste ale těhotná vy, je pak pro vás neocenitelnou oporou a rádkyní. Kapitoly věnované přípravám na příchod děťátka si budou čtenářsky užívat maminky, nastávající maminky, i ženy, které si nechtějí přiznat tikající biologické hodiny a ve skrytu duše po miminku touží. Troufám si říct, že šťastný konec plný mateřské lásky a spokojeného miminka si budete přát všechny!
Do děje svou měrou zasahuje i Petina sestra Ruby, která je zároveň její největší kamarádkou. Ruby je největší „hláškařka“ celé knihy. Ve chvílích, kdy vstoupí do dění, čekejte velmi vtipné pasáže. Ruby totiž nezná stud. Při jejích výrocích se budete určitě smát, možná i nahlas.
Po vzoru hlavní hrdinky, která si v průběhu knížky psala žebříček deseti bodů různých aktuálních skutečností (např. klady Marka, proč milovat BJ, desatero správného cyklisty….), si dovolím na závěr sepsat deset bodů, kterými vás obohatí tato knížka:
1. Budete si klást otázku: Může se ze mě také stát lesba?
2. Peta se stane Vaší kamarádkou, které budete fandit.
3. Do BJ se zamilujete stejně jako Peta.
4. Na večírcích budete vyhledávat červenou pohovku.
5. Nepůjdete na potrat. Budete chtít (další) dítě.
6. Knihovnice už neuvidíte jako šedé myšky, které žijí nudným životem.
7.Nicki Reed se stane možná Vaší jedinou známou a určitě oblíbenou australskou autorkou.
8. Dovíte se něco o cyklistice.
9. Budete toužit mít sestru, jako je Ruby. Nebo se budete snažit být tak dobrou sestrou, jako je Ruby.
10. Strávíte příjemně svůj čas přečtením této knihy. Píši PŘEČTENÍM – kdo tuhle knížku začne číst, musí ji jedním dechem dočíst až do konce!