Jack Rozparovač je zpět

recenze

Už mě vidíš? (2013) / Schefik
Už mě vidíš?

Jack Rozparovač terorizoval Londýn na konci devatenáctého století. Nikdy nebyl dopaden. Dnes na začátku jednadvacátého století se situace opakuje. Londýn sužuje strach z neznámého vraha, který si nic nezadá právě s Rozparovačem. Jakoby se přízrak přenesl do budoucnosti a rozhodl se dál děsit Londýn.

Sharon Boltonová začínala kariéru v marketingu, ale díky prvnímu dítěti a spoustě volného času dospěla k přesvědčení, že stát se spisovatelkou nemusí být špatný nápad. Milovala děsivé příběhy plné napětí a hororových prvků ve stylu Stephena Kinga, ovšem nakladatelé preferovali spíše detektivní příběhy. A tak se do toho pustila s vervou sobě vlastní a začala tvořit detektivky, které ovšem neopomněla pořádně okořenit krví a hrůzu nahánějícími scénami, které vás nenechají chladnými. Díky nakladatelství Domino máme možnost nahlédnout do Londýna v prvním dílu krimi série se seržantkou Lacey Flint.

Přes celoživotní fascinaci sériovými vrahy a Jackem Rozparovačem, mladá detektivka Lacey Flintová nikdy nepracovala na žádném případu vraždy ani neviděla mrtvolu zblízka. Až do teď... Jednoho večera najde Lacey u svého auta brutálně ubodanou ženu, která jí umírá v náručí. Lacey se po hlavě vrhá do vyšetřování své první vraždy. To ovšem netuší, že toto je jen začátek. Novodobý Jack Rozparovač běhá ulicemi Londýna a je stejně nepolapitelný jako jeho předchůdce.

Autorce se naprosto brilantně povedlo propojit legendu o sadistickém sériovém vrahovy, který byl známý svojí brutalitou a držel v obavách obyvatele Londýna několik let, s moderní dobou, kdy se podobný pomatenec snaží napodobit tohoto šílence, který nebyl nikdy dopaden. V době kdy na každém rohu má policie kamery a nové technologie, o kterých by se mohlo původním vyšetřovatelům jenom zdát, to rozhodně nebylo nic jednoduchého. I přes tyto překážky si s tím ovšem autorka poradila skvěle a čtenáři si tak mohou vychutnat hrůzu nahánějící příběh, při kterém vám bude běhat mráz po zádech.

Dalším kladem knihy je propracovanost hlavních postav. Nic není pevně dané a tak budete neustále na pochybách co si o hlavních hrdinech myslet. Zářným příkladem je toho právě Lacey Flintová, kdy její posedlost Jackem Rozparovačem, je mnohdy trochu příliš. A právě zde nastupují další postavy aby hlavní hrdinku udrželi na uzdě a nic se nevymklo příliš kontrole.

Fanoušci kvalitních thrillerů si mohou přidat do wishlistu dalšího autora, kterého má smysl číst. Rozhodně bude zajímavé si počkat na další příběhy z pera této velmi nadané autorky, která se rozhodně nebojí děsit své čtenáře k smrti.