Já jsem jiskra, která podpálí světy

recenze

Rudý úsvit (2016) 5 z 5 / Aires
Rudý úsvit

Já jsem jiskra, která podpálí světy. Já jsem kladivo, co rozbije okovy. Vybrousím se do meče. Jednoho dne povstanu ke svobodě.

Představte si, že na nebi přeletí kometa, září tam už několik měsíců a vy ji pořád přehlížíte. Asi tak se dá přirovnávat fakt, že spousta čtenářů ještě neví o Rudém úsvitu. Nejvyšší čas, udělat si knižní výlet na Mars.

Vítejte v budoucnosti, kdy se lidstvo rozhodlo kolonizovat Mars. Na rudou planetu vyslalo první kolonizátory, Rudé, aby planetu přeměnili na vhodnou k životu. Jedním z nich je i Darrow. Patří mezi Rudé a spolu s ostatními neúnavně dře v hlubinách Marsu, aby vydoloval vzácný prvek. Vše dělá v domnění, že se podílí na osídlení planety. Každý den za tuto těžkou práci někdo zaplatí životem. V podzemní kolonii Rudých vládnou přísná pravidla a hlad. Pokud se dožijete třicítky jste šťastlivci. Přesto Darrow šťastný je.

Když ho však připraví o to, co miloval, hnán touhou po pomstě, se rozhodne pro odvetu. Zjistí, že všichni Rudí byli obelháni. Na povrchu Marsu už dávno žijí lidé. A zatímco v podzemí je jen ohnivé peklo a smrt, na povrchu je blahobyt. Společnost je tu rozdělená do barev, od otroků Rudých, přes Hnědé služebníky, Modré techniky, až po nejvyšší kastu - Zlaté. Právě Zlatí jsou ztělesněním všeho, co Darrow nenávidí. Jsou zhýčkaní, krutí a libují si v moci. A tak se s pomocí rebelů infiltruje do jejich Institutu, elitní školy pro mladé Zlaté. V Institutu ho čeká zkouška. Když uspěje, může se stát mocným. Když neuspěje, možná zemře...

Dívám se na dvanáct set jejich nejsilnějších Zlatých synů a dcer. Poslouchám nelítostného Zlatého, jak řeční. ,, Moc si musíte vzít. Vládu, vliv, říši vykoupit krví. Naučíme vás, proč Zlatí vládnou lidstvu.
A slibuji vám, že jen ti nejsilnější přežijí. “
Mýlí se.
Nikdo z nich nepřežije.

Rudý úsvit je kniha, pro kterou stojí za to běžet hned zítra i v antarktických mrazech do nejbližšího knihkupectví. Pierce Brown vytvořil chytlavé, návykové a pořádně drsné Hunger Games pro dospělé. Opět je v sázce svoboda národa, opět tu jsou mocní protivníci, lstivější a bezcitnější, než si umíte představit. Společnost rozdělená na kasty, utiskovaní Rudí, mocní Zlatí. Spousta krve, pár pulsních zbraní a odhodlaný hlavní hrdina, který chce prolomit okovy a dát lidem svobodu. No, nezní to dobře?

Autor v jedné knize zkombinoval tolik věcí, co by jinde vydalo na celou trilogii. Ovšem náramně se mu to povedlo. Největší lahůdkou jsou kapitoly, kdy je Darrow již v Institutu. Je mu sice šestnáct let, ale v podzemí Marsu se rychle žije i umírá, pro to je vyspělejší, než vrstevníci. Nečekejte proto klasickou young adult s -náctiletým hrdinou. Rudý úsvit je plnokrevná sci-fi dystopie, která potěší i zmlsané dospělé čtenáře. A naopak ji nejspíš moc nepřijdou na chuť ti, kteří touží po klidném odpočinkovém čtení.

Rudý úsvit je plný taktizování a intrik. A v neposlední řadě také smrti a touhy po vítězství. A u mě tato kniha jednoznačné vítězství zaznamenala. Už rozhodně chápu, proč si v zahraničí našla tolik příznivců. Je přímo nabitá akcí, nečekanými zvraty a Pierce Brown je navíc zkrátka kouzelník v hraní si se slovy a dějem.