Instinkt dravce

recenze

Instinkt dravce (2014) / evasamankova
Instinkt dravce
Pečovatelský dům v Oslu je klidným místem pro staré a nemohoucí lidi. O to více všechny šokuje vražda stařenky, které někdo na pokoji zarazil její vlastní pletací jehlice do očí. Kdo ji tak moc nenáviděl?

Po knihách Thomase Engera Kamenný déšť a Fantomová bolest vydalo nakladatelství Moba jejich další volné pokračování s názvem Instinkt dravce. Už potřetí tak přichází na scénu novinář Henning Juul, který tentokrát musí pracovat rovnou na třech případech současně.

Henning Juul stále neúnavně pátrá po pachatelích, kteří ho před časem připravili o syna Jonase, jenž uhořel v jejich vlastním bytě. Henning se pouští po nových stopách, ale není jisté, že ho dovedou k cíli.

Zároveň se intenzivně začíná zajímat o případ podivné kauzy, která se rozpoutala kolem jeho sestry Trine. Ta jako veřejně politicky známá osoba - ministryně spravedlnosti - čelí skandálu, když byla médii nařčena ze sexuálního obtěžování mladého politika. Přestože oba sourozenci spolu již mnoho let nemluví, Henningovi to nedá, aby se nepokusil zjistit pravdu. Kdo chce Trine ublížit a jaké tajemství tato politička ve skutečnosti skrývá?

A pak je tu ještě hrůzná vražda v pečovatelském domově, kde někdo uškrtil a poté zarazil pletací jehlice do očí staré učitelce na penzi Erně Pedersenové. Navíc, aby záhad nebylo málo, vrah ještě rozbil rodinný snímek na zdi. A pravděpodobně se schyluje i k další vraždě... Kdo je vrahem a proč to dělá? Co tak hrozného mu oběť provedla? Jak spolu všechno souvisí?

Všude je to stejné. Lidé chtějí něco vidět, malý záblesk smrti, náznak zítřejších titulků. Aby se tak mohli vychloubat, že oni byli u toho, oni to viděli. Smrt ve vaku na mrtvoly. Smrt očima kriminalisty ohledávajícího místo činu, oděného do bílé kombinézy.

Policie i novinář Henning Juul tak mají práce více než dost. Thomas Enger do děje zasadil slušnou řádku postav, ať už vyšetřovatelů nebo ošetřovatelů z pečovatelského domu. Přesto je jich tak akorát, aby se v nich čtenář dobře zorientoval a nepletl si je.

Thomas Enger seřadil příběh do krátkých kapitol, ve kterých e střídají všechny tři kauzy. Pátrání můžeme sledovat jak z pohledu Henninga, tak i policie, Trine a občas i samotného vraha. Aniž by to samozřejmě jakkoli odhalovalo jeho identitu.

Děj má slušný spád a velmi rychle ubíhá. Samotný konec přináší v Henningově osobní rovině velká očekávání pro další, čtvrtý díl této série.

Instinkt dravce je další napínavé severské krimi, které rozhodně stojí za přečtení.

Komentáře (0)

kniha Instinkt dravce recenze