Inspirováno skutečnou událostí..

recenze

Dívka se sněhem ve vlasech (2014) 4 z 5 / Maragad
Dívka se sněhem ve vlasech

Kosťa vždycky hrozně zuřil, když se dlouho sprchovala. Boule v týle ji stále bolely, ale už nekrvácely. Zbytku těla se nedotýkala. Šampón jí stékal po zádech, když pustila sprchu a proudem vody si opatrně oplachovala břicho a zadek. „Jmenuji se Soňa,“ mumlala si tiše. „Jmenuji se Soňa a neexistuji.“ - Dívka se sněhem ve vlasech, str. 134 –

Ninni Schulman vyrůstala v okrese Värmland, kde se i odehrávají její detektivní příběhy. Pracovala jako novinářka v denících a časopisech. Její první dva díly série Magdalena Hansson slaví úspěch nejen ve Švédsku, ale i v několika dalších zemích. Dívka se sněhem ve vlasech je sice smyšlené dílo, ale román vznikl na základě skutečné události podle případu v roce 2001. Ninni Schulman jako zpravodajská redaktorka s pomocí tlumočníka vedla dva rozhovory s nezletilými dívkami, které byly přinuceny k prostituci.

Hledá se Hedda
Magdalena se navrací do rodného Hagforsu. Po práci ve stockholmských novinách se těší, jak si užije klidu a bude mít čas se vzpamatovat z rozvodu. Ovšem nic není tak jako dřív, některá stará přátelství se ale obnovit dají a jaké je pro ni překvapení, když se objeví někdo, komu jen přátelství nestačí? Je už připravená na to, učinit další krok? Z těchto úvah ji vytrhne pohřešování mladé dívky Heddy. Sotva jsou ukončeny pátrací akce, je nalezeno nahé dívčí tělo. Mohla by to být Hedda? A když ne, kdo to tedy je? Magdalena je velice ambiciózní novinářka a do vyšetřování případu se aktivně zapojuje, ale co dělat dál, když tím začne ohrožovat život svůj i svého syna?

Dívka se sněhem ve vlasech je severské krimi původem ze Švédska. Kniha je psaná ve třetí osobě a mění se tam několik pohledů, které ze začátku působí velmi chaoticky. I rozeznání postav mi ze začátku dělalo trochu problém, ale po pár kapitolách jsem se do příběhu začetla a přechody mezi různými osobami mi už problém nedělaly. Naopak to s postupujícím dějem hodnotím jako velmi pozitivní, protože jsme měli možnost, nahlédnout na celou situaci z různých pohledů, ať už jako policista, vrah, novinář nebo oběť. Navíc s každou další přečtenou kapitolou, nám autorka odkrývá další informace a my zjišťujeme, že vše je dokonale propletené. Zápletka je nepředvídatelná a některá šokující odhalení na nás čekají až na úplném konci.

Hlavním tématem této knihy je násilí páchané na ženách, ať už jsou to partnerky, manželky anebo jde o vedení ilegálních nevěstinců, kde jsou mladistvé dívky všemi možnými prostředky nuceny k prostituci. V dnešní době už toto téma naštěstí není takové tabu a týrání žen je hodně medializované, ale i přesto je pořád spousta žen, které trpí a ve většině případů si myslí, že si takové zacházení zaslouží.

Kniha je psaná velmi čtivě a už po pár stranách není možné se od ní odtrhnout. Určitě ji doporučuji, Dívka se sněhem ve vlasech má zajímavou zápletku a děj je ozvláštněný právě pohledem oběti, která se vrací i do minulosti a vypráví, jak se do této situace dostala. Je to kniha o násilí a důvěře.

Zdroj recenze http://fantasy-maka.blogspot.cz/