Illuminae

recenze

Illuminae (2016) 5 z 5 / Ivett7
Illuminae

Ezra a Kady jsou dva teenageři, kteří se spolu rozešli zrovna v den, kdy jejich planetu Kerenzu IV napadne společnost BeiTech. A tím rozpoutá válku. Spoustu lidí při útoku zemře, ale spoustu obyvatel se podaří zachránit na lodích Koperník, Hypatie a Alexandr. Kady i Ezrovi se zachránit podaří, Kady skončí na Hypatii a Ezra na Alexandru. Nicméně BeiTech vysílá bitevní loď Lincoln, která má všechny tři lodě zničit a zničit tak důkazy o tom, že právě oni provedli útok. Bohužel na jedné z lodí se začne projevovat zmutovaný smrtící virus, která postupně napadá celou posádku. A k tomu všemu se ještě poškodila umělá inteligence SPIRO, který sice má za úkol chránit celou flotilu, ale najednou to vypadá, jakoby dělal přesný opak. Ezra a Kady se spolu snaží spojit a kromě toho, že si uvědomují, že takhle se rozhodně rozloučit nechtějí, snaží se přijít na způsob, jak všechny přeživší zachránit.

Illuminae je bezesporu nejzvláštnější knížka, kterou jsem kdy četla. Což dokazuje i to, že vůbec nevím, jak a co o ní mám napsat. Kromě toho, že je psaná opravdu netradičním způsobem, spadá taky do žánru a oboru, ve kterém se příliš neorientuji a rozhodně nemůžu tvrdit, že jsem porozuměla úplně skvěle všemu, co v knize je. Ale přesto mě příběh, který kniha ukrývá naprosto dostal. Ač mi chvilku trvalo, než jsem se do tohoto světa budoucnosti úplně dostala, rozhodně to stálo za to. Byla jsem ohromená propracovaností celého světa a všeho, co se dělo do nejmenších detailů, dost často jsem se smála, protože to prostě někdy jinak nešlo a v neposlední řadě mi párkrát spadla samým překvapením brada. Takže jak bych po tomhle všem mohla vůbec tvrdit cokoliv jiného, než že Illuminae bylo famózní?

Co bylo na knize rozhodně taky skvělé, byly hlavní postavy. A vlastně postavy obecně. Kady byla skvělá. Jednak je to snad nejlepší hackerka ever a pak, musela si projít opravdu hodně nepříjemnými věcmi, ale vše tak nějak zvládala a dělala, co bylo v jejích silách pro záchranu obyvatel Kerenzy. A dokonce to zvládala i s humorem. Přijde mi, že Ezru jsme neměli možnost poznat tak dobře jako Kady, ale i tak mi to stačilo, abych si ho zamilovala. Byl úžasný, vtipný a fakt byl do Kady blázen. Jejich rozhovory byly prostě legendární. Stejně jako rozhovory s Ezrovým kamarádem Jimmym, u kterých jsem doslova brečela smíchy.

Měla bych asi taky zmínit, jakým způsobem je tedy celá kniha napsaná. Jde vlastně o celou složku souborů popisující, co vše se stalo od napadení Kerenzy a jakou roli v tom sehráli jednotliví lidé. Jsou zde přepisy z kamerových záznamů, chaty, záznamy rozhovorů mezi loďmi, zprávy, záznamy, data ze SPIRA... Jak vidíte, opravdu jde o něco úplně nového, ale rozhodně taky skvělého. Mě takové čtení moc bavilo a ani se vlastně nemusíte děsit tolik délky knihy, protože to, jak je napsaná, ji vlastně dělá o dost kratší. Ale i kdyby měla stran ještě více, mně by to vůbec nevadilo.

Přestože je v příběhu milostná linka Ezry a Kady, rozhodně nejde pouze o ně dva, ale především právě o zabránění Lincolnu lodě dostihnout, záchranu přeživších, onu zmutovanou nákazu, která mě pořádně děsí a taky o SPIRO. To je pro mě fakt zajímavý prvek. Tak nějak vím, jak si ho představovat, ale moc nevím, jaký k němu mám vztah. Rozhodně nesouhlasím s tím, co udělal, i když tvrdí, že to bylo nezbytné pro záchranu flotily, ale na druhou stranu na mě zase svými pozdějšími činy udělal docela dojem. V každém případě mi přijde děsivé, že by nějaký... stroj nebo co vlastně měl myslet jako člověk, být dokonce ještě chytřejší a mít ještě větší moc, když to byl právě člověk, kdo ho stvořil. Nicméně jsem tohle vše v příběhu naprosto hltala a jsem zvědavá, jak se vše bude vyvíjet dál, protože ještě rozhodně nejsme u konce.