Hvězdy nám nepřály

recenze

Hvězdy nám nepřály (2013) 5 z 5 / Safienka
Hvězdy nám nepřály

Nekompromisní příběh, který dává najevo, že životní osudy jsou zcela neočekávané a nechávají pouze na nás, jak s nimi naložíme.
Nikdo nikdy nemůže vědět, co bude za rohem. Jedno je jisté, někdy zemřeme. Naneštěstí nemůžeme říct, kdy to bude. Skoro každý pevně doufá, že to bude za hodně dlouho.
Příběh, který napsal mladý americký spisovatel John Michael Green, známý svými knihami pro mladé a videoblogem Brotherhood 2.0. Autor tří v Česku vydaných knih není až tak známý, ale věřím, že po tomto díle si k němu spoustu čtenářů cestu najde.
Ocitáme se v prostředí, kde si zákeřná nemoc zvaná rakovina vybírá své oběti. Bitevní pole, kde se odehrávají nemilosrdné boje. Každý chce být vítězem a odejít z bojiště zdráv podpořen ideou, že život bude mít ještě o kus delší. Každý – člověk i rakovina.
V díle se seznamujeme s šestnáctiletou hlavní hrdinkou – Grace, která bojuje krom jiného se svými plícemi. Její životní náplní je domácí škola, docházení do depresivní podpůrné skupiny pro nemocné, sledování nekonečné reality show Americká supermodelka a čtení knihy Cisařský neduh. Kniha, která je ústředním bodem této knihy. Nedokončený příběh v příběhu.
Grace žije se svými rodiči stereotypní život. Snaží se se svým údělem poprat sama. Její sarkasmus a náhled na život nenechává čtenáře na pochybách, že jde o velice inteligentní dívku. Její myšlenky a názory odpovídají věku teenegarky, která se poprvé zamilovává. Augustus je pohledný chlapec, který vnáší do příběhu svůj šarm a kouzlo. Mladík, který si nás získá svou krásou, nezapálenou cigaretou a slušivým oblekem. Tato zdravě nezdravá dvojice nám ukazuje, jak krásné je první zamilování a kolik jsme pro něj schopni obětovat a protrpět.
Příběh, který Vás už od začátku vtáhne do děje, je vhodný pro všechny generace. Věřím, že si udělá své místo na vícero poličkách. Kniha, právem označována jako bestseller, opráší vaše emoce a vyloudí vám úsměv na tváři. Dává vám jasně najevo, jaký dokáže být život krutý.
Od začátku jsem byla připravena na smutný konec. Ale takový, jaký pro nás připravil autor, jsem opravdu nečekala. Dílo, ke kterému se budu často vracet, obsahuje nespočet krásných myšlenek a momentů. Můžete si být jisti, že oproti Císařskému neduhu, který díky utnutému konci dodává spoustu otazníků, nám dílo Hvězdy nám nepřály poskytuje naopak spoustu vykřičníků.