Hvězdy černobílých filmů a jejich pestré životy

recenze

Neznámá známá Hana Vítová (2013) 5 z 5 / Babouš
Neznámá známá Hana Vítová

Miluju staré černobílé filmy. Četl jsem biografie Zity Kabátové i Lídy Baarové, Caryho Granta, Clarka Gablea i Freda Astaira, ale o Haně Vítové jsem toho věděl podivuhodně málo na to, že ve třicátých a čtyřicátých letech patřila mezi nejzářivější filmové hvězdy Československa.

Její život přitom rozhodně nebyl nezajímavý, jak ukazuje biografie Ondřeje Suchého. I když slovo biografie je možná nepřesné, neboť Neznámá známá Hana Vítová nemapuje hereččin život od narození až do smrti. Autor se v něm spíše snaží vyvrátit lži a mýty, které se o herečce a jejím životě vykládají mezi lidmi i v bulváru.

Že prý Hana Vítová ke konci života chodívala po Praze a broukala si melodie ze svých starých filmů. Že prý její dcera spáchala sebevraždu skokem na Rašínovo nábřeží. Že prý měla aférku s Oldřichem Novým, z níž se zrodilo přísně utajované dítě.

Jak to bylo doopravdy? Stará paní prozpěvující si melodie prvorepublikových filmů byla Ella Šárková. Bedřiška, dcera Hany Vítové, sice skutečně spáchala sebevraždu, ale nikoliv skokem z okna na Rašínovo nábřeží. A podle data narození Nového dcery Jany lze dohledat, že by Vítová během natáčení a hraní divadla nestihla porodit, aniž by si toho nikdo nevšiml.

Podobných polopravd je v knize zbořeno mnohem víc.

Ale spíše než na to smutné se Ondřej Suchý (bratr Jiřího) zaměřuje na to hezké a veselé. Blíží se 100 let od narození Hany Vítové, tak proč si nepřipomenout to pěknější. Autor popisuje například záliby bývalé filmové hvězdy v pozdějším věku, zachycuje také část jejího života, kdy se věnovala překládání knih. A samozřejmě nechybí mnoho humorných příhod z natáčení a z divadla.

Kniha obsahuje vzpomínky samotné Vítové i jejich uměleckých kolegů. Pokud se o naše černobílé herce zajímáte, tahle kniha by rozhodně neměla chybět ve vaší knihovničce, neboť je napsána velice seriózně, ale přitom s láskou.