Hrůzné mučednické vraždy

recenze

Jako zvěř (2014) / MartinaF
Hrůzné mučednické vraždy
Ve Växjö je nalezen mrtvý muž. Jeho tělo někdo prostřílel harpunovými šípy. Shodou okolností se v areálu, kde je muž objeven, pořádá turnaj v lukostřelbě. Je vrahem někdo z přítomných? Probíhá řada vyšetřování, které vede vyšetřovatelka Ingrid Nyströmová. Její tým vyslýchá všechny podezřelé, ale úspěch nemají. .

Zanedlouho se bohužel objeví další mrtvola. Tentokrát je vražda ještě více brutálnější - tělo je rozřezáno na kusy. Vyšetřovatelům je jasné, že se jedná o sériového vraha.

Je na nich, aby vypátrali, kdo provádí tak otřesné vraždy a doufat, aby už k žádné další nedošlo.


Opět jsem zabrousila do krimi žánru. Tentokrát se jednalo o švédskou detektivku z pera dvou autorů, kteří mohou být českým čtenářům známi již svým prvním románem Motýlí dům. Znovu se setkáváme s Ingrid Nyströmovou a Stinou Forssovou. Obě jsou si povahově velmi rozdílné. Nyströmová má manžela pastora, děti i vnoučata. Forssová má něco málo po třicítce, svobodná, bezdětná, single. Její bystrý úsudek dost často pomáhá při vyšetřování a i tentokrát si ji Nyströmová vyžádala, i přesto, že po minulém případě byla degradována na policistku pochůzkářku.

Je doba slunovratu, ale ve Växjö je nálada na bodu mrazu. Někdo tady brutálním způsobem zavraždil místního učitele. O několik hodin později je nalezena další mrtvola - poštovní doručovatel. Nikde žádné náznaky, že by se znali, že by měli něco společného. Jen to, že zemřeli mučednickou smrtí. Ale opravdu nemají nic společného? Vybíral si je vrah náhodně nebo je úmyslně vraždil?

Pro Ingrid je to velmi těžký úkol a čím víc vražd přibývá, tím je na ni vyvíjen větší tlak z vyšších míst. Vyšetřování však stojí na místě a jen pomalu se získávají stopy. Navíc Ingrid trápí nemoc a obává se nejhoršího. Zatím se nikomu nesvěřila a aby zahnala strach, pracuje na plné obrátky.

Stina je zvláštní osoba, tak trochu samotář, trochu outsider, má za sebou nepříliš povedený vztah, který ji z Německa přivedl do Švédska. Ale je chytrá a její šestý smysl ji nikdy nezklame. Tak to je i v tomto případě, kdy rozkrývá celou záhadu brutálních vražd a jednotlivé dílky skládanky dává dohromady.

Hned na začátku knihy na vás autoři vychrlí mnoho podezřelých, vzápětí vás ohromí brutálními popisy vražd a nakonec vám naservírují konec, který mě moc nenadchl. Bohužel pro mě se do vraždy zapletla i politika, sice jen okrajově, ale i tak kniha získala jiný rozměr a mně moc nesedl.

I přes konec jsem knihu četla jedním dechem, byla napínavá a čtivá. Také oceňuji, že postavy neřešily jen případ, ale měly i svůj vlastní život se svými problémy. Do příběhu to bylo skvěle zakomponováno a v žádném případě to nerušilo hlavní linku.

Na podzim letošního roku by měla vyjít další kniha se sympatickou Ingrid Nyströmovou a Stinou Forssovou, takže s největší pravděpodobností by ji mohlo vydat i české nakladatelství a já si ji s chutí ráda přečtu.

Komentáře (0)

kniha Jako zvěř recenze