Hrozba pro společnost?

recenze

Kde se touláš, Bernadetto (2014) / monushka
Hrozba pro společnost?
Když jsem v září v knihkupectví narazila na novinku od Plusu, jejíž anotace slibovala “nezřízeně vtipnou knihu”, nemohla jsem jí tam jen tak nechat ležet a prostě jsem si jí musela odnést s sebou domů. To snad chápete, že?

Kniha se jmenuje Kde se touláš, Bernadetto!, její autorkou je americká spisovatelka a televizní scenáristka Maria Sempleová. Tato kniha je jejím druhým románem, u nás se však jedná o její první knihu přeloženou do českého jazyka.

Nejprve ze všeho bych chtěla uvést, že kniha nebyla až tak moc vtipná, jak slibovala anotace. Čekala jsem návaly, možná i nějaké slzy smíchu, ale ty se nekonaly. Ale. I přesto, že kniha není tak vtipná jak bylo čtenáři slíbeno, byla jsem příběhem nadšená a mé čtenářské srdce zaplesalo. Kniha má totiž své srdce a příběh, který zaujme nejednoho čtenáře.

Normální (nebo nenormální?) americká tříčlenná rodina. Otec, Elgin, který je pracovně vytížen, pracuje na jednom veledůležitém projektu v Microsoftu, v práci chodí v ponožkách, má novou asistentku, která patří do skupinky “much otravných”.

Matka, Bernadetta Foxová, která pracovala jako architektka. Za jedno své dílo byla dokonce oceněna cenou génia. Matky spolužáků své jediné dcery Bee nazývá mouchy otravné. Jen málo kdy sundá z očí obrovské sluneční brýle. Ačkoliv bydlí v pořádně velkém domě, přespává v karavanu, který si nechala umístit na zahradu. Vyhýbá se kontaktu s lidmi, občas i své vlastní rodině. Potrhlá? Normální? Geniální? Unavená?

A pak mi dovolte představit Bee, slečnu, která pomalu končí osmou třídu a přemýšlí, na jakou školu půjde dál. Učení jí jde samo, má samé jedničky a rodiče jí slíbily, že pokud budou i na posledním vysvědčení, může si vybrat co chce. No a proč si nevybrat něco speciálního, co jen tak někdo nechce? Výlet do Antarktidy je tím pravým ořechovým! Tedy, jak pro koho. Ale sliby se slibují, blázni se radují. A tak rodičům nezbývá nic jiného, než Bee vyhovět.

Jenže pak se dva dny před Štědrým dnem stane něco, co nikdo nečekal. Bernadetta se jako by vypaří z povrchu zemského. Prostě zmizí. Kde je? Kde jí hledat? Kdo jí mohl vidět naposledy? Proč tohle všechno? Nestalo se jí něco?

A tak se Bee vrhá do pátrání na vlastní pěst. Její matka je totiž pro ní vším, rozumí si s ní mnohem více než s otcem. Vyprávění příběhu je sestaveno z různých e-mailů, dopisů, novinových článků, lékařských zpráv od psychiatričky, a dokonce i oficiálních dokumentů FBI. Ptáte se, jak se do příběhu připletla FBI? To vám, bohužel, neprozradím, musíte se toho dopátrat sami. Ale je fajn, že při čtení se musíme trochu zamýšlet i my sami. Že nám příběh není naservírován tak, abychom ho zhltli najednou, ale abychom si ho vychutnávali.

Tato kniha mě chytla za srdce, protože je obrázkem obrovské lásky. I přesto, že členi této lehce potrhlé rodinky se zdáli být trochu samorosty, dokáží, že jsou rodina každým coulem a že když je potřeba, drží spolu. A ukáže nám i to, že přítelem se může stát ten, od koho bychom to čekali nejméně.

Líbilo se mi, když do chodu příběhu vstupovala Bee, protože její dospívající, prořízlá pusa říkala vše, co si ona sama myslela. Na nikoho nebrala ohledy, s nikým si nebrala servítky. Prostě upřímnost na prvním místě.

Kniha se v zahraničí dlouho držela v žebříčcích bestsellerů a není se čemu divit.

Nakladatelství: Plus
Rok vydání: 2014
Počet stran: 320
Překlad: Olga Bártová

Komentáře (0)

kniha Kde se touláš, Bernadetto recenze