Tato recenze byla smazána.

Hrdinové z Vřesova

recenze

Rytíři z Vřesova (2016) 4 z 5 / Alex.Barunka
Rytíři z Vřesova

Český autor František Niedl není, co se týče psaní knih, žádným nováčkem. Na svém kontě má už celou řadu knih, sérií a příběhů týkajících se převážně české historie. Před nějakou dobou se na pultech knihkupectví objevil další z jeho příběhů, tentokrát o Rytířích z Vřesova. Takže si pojďme přečíst, jak dopadla moje premiéra s tímto uznávaným českým autorem.

Děj celého příběhu se odehrává na počátku vlády Jana Lucemburského, někdy také nazývaného cizácký král, který do Čech přijel, aby se zde ujal vlády. Historický kontext tedy kniha určitě nezapře, ale pokud se v historii vůbec nevyznáte, není důvod se čehokoliv obávat. Kniha je napsána tak, aby i ten největší neznalec historie pochopil politickou situaci, její příčiny a důsledky. Změna krále s sebou nese mnohé změny, které museli běžní lidé podstoupit, a právě tento běžný lid, poddané a sloužící králi si autor vybral, aby na nich vykreslil předobraz tehdejší společnosti.

Autor rozehrává hned několik příběhů a postupně k nim přidává další. Příběh Odona Katzingera z Olšové a jeho synů Lothara a Wolframa. Dále příběh Matěje Vřesovského a jeho tří synů - Janka, Beneše a Čeňka. Každý jednotlivý příběh vede svojí cestou, někdy se střetnou a jeden na druhý působí, někdy tomu tak není a příběh si plyne neovlivněn situací na Vřesově. Jsou ale i příběhy, které končí nevyřešené, ale jak říká Beneš z Vřesova, ne vše jde vždy vyřešit, a ne vše jde vyřešit tak, jak bychom si přáli. Tyto nedořešené části ale představují potenciál do pokračování, které doufám, autor plánuje, jinak by celá kniha představovala pouze takový výkřik do tmy.

Chválím přímočarost, kterou kniha oplývá. Žádné zbytečné a zdlouhavé, dokonce i únavné popisy okolí či myšlenek postav. A ještě více chválím obálku a celkové grafické provedení knihy, no řekněte, mohli byste odolat?

Nejzajímavějším ze všech charakterů byl dozajista dlouho ztracený syn Wolfram, který se vydal za svého otce ke Svatému hrobu. Dlouhou dobu se však nevracel, a tak ho všichni pokládali za dávno mrtvého. Nyní se Wolfram vrací a ihned se zapojuje do dění v Čechách. Wolfram působí velmi vyrovnaně, sebejistě a statečně. Je rozmýšlivý, nedělá nic, co by neměl podložené. Je to přímý, spravedlivý charakter s dobrodružným duchem.

Jednání postav je vykresleno dosti realisticky, bez jakýchkoliv příkras, a protože jsou ústředními postavami převážně muži, můžete čekat drsné i nechutné způsoby chování, zvěrstva a vyřizování si účtů násilím.

Další postavou, která si svými skutky zaslouží přízeň, je mladý Čeněk, se kterým se osud zrovna dvakrát nemazlil. Čeněk ve svém mládí zažívá tolik dobrodružství a odvahy, kolik nezažije ani dospělý šlechtic za svůj celý život. K ostatním postavám jsem měla značný odstup, ať už to bylo pro jejich temnou duši či nechutné činy, kdy jedno souvisí s druhým.

Rytíři z Vřesova podnítily můj zájem o další autorovy knihy. Dobrodružné příběhy vykreslené na pozadí historických událostí počátku 14. století představují zajímavou podívanou, kdy politická situace ustupuje víceméně do pozadí, a do popředí vstupují hrdinové, na které si historie ani nevzpomene.
Myslím, že otevřený konec svědčí o chystaném pokračování, a jsem upřímně zvědavá, kam s hlavními hrdiny poputujeme příště, a jak se budou vyvíjet příběh. A jestlipak dostaneme odpovědi na otázky, jež jsme ani nemusely pokládat.
Rytíře z Vřesova rozhodně doporučuji!

Alex.Barunka
27.08.2020

Nemusí nutně znamenat ;)

honZic
25.05.2016

Uznávaný český autor? Nepleťme si slova uznávaný a populární. Uznávaný autor je autorem pobírajícím literární ceny, překládaný v zahraničí, opěvovaný literární kritikou atd. V tomto případě jde o populárního autora.