Hrdinové z oceli

recenze

Ocelová křídla (2015) / M4RT122
Hrdinové z oceli
Ocelová křídla přinášejí téma druhé světové války jinak, originálně, zábavně, v podobě komiksu. Kniha je o opravdových vlastencích, letcích, kteří ze své země museli utéct, aby pak za ni mohli bojovat. Docenění svých činů se většina z nich nedočkala. Příběh vznikl na základě autentických deníků jednoho z letců Františka Balajky. Další ze čtyř kamarádů, o kterých kniha vypráví, Josef František letos dostal státní vyznamenání in memoriam.
Kniha začíná příběhem malého chlapce, který se touží stát letcem. Cílevědomě si jde za svým snem, až pak konečně může pozdravit z nebe svou rodnou ves a matku. Vypukne ale druhá světová válka, a tím začíná pro něj a jeho tři kamarády řada neuvěřitelných příhod a dobrodružství, o kterých se jim ani nesnilo. Přes Polsko se dostávají do Rumunska, Francie a do Velké Británie. Nasazují své mladé životy, ztrácejí své blízké. V jejich osudu hraje velkou roli štěstí a náhoda.
V knize oceníme reálné ilustrace přibližující ponurou atmosféru doby. Ty má na svědomí rumunský ilustrátor Adrian Barbu. Příběh sestavil na základě životopisu, monografií Josefa Balajky a dalších dobových zdrojů historik Jiří Šitler.
I když je tato kniha o jedné kapitole českých dějin, věnuje se dnes tolik aktuálnímu tématu vlastenectví. Hrdinové jsou zde opravdoví lidé, kteří hovořili svými činy. Možná jejich příběh osloví početnou skupiny aktivně pasivních anonymních národních buditelů, kteří se nyní realizují pouze virtuálně. Napínavé příhody odvážných vojáků určitě budou bavit dědečky, tatínky i syny.

Komentáře (0)

kniha Ocelová křídla recenze