Hrdinka Mari

recenze

Bojovnice (2018) 5 z 5 / knihamouder
Bojovnice

Mari je dívka, která touží po velkém dobrodružství. V malém městečku Russel na Novém Zélandu se jí ho však nedostává. V domnění, že našla opravdovou lásku, se nechá svést pochybným námořníkem. Aby rodiče uchránili dívčinu pověst, posílají Mari do Anglie za dobrými známými. Tam si děvče užívá poklidného života obklopena místní smetánkou. Až do chvíle, než se přiblíží válka

Kniha patří do série Belle a jedná se o třetí část. Díl lze číst i samostatně. Autorka se tentokrát soustředí na Belliinu dceru Marietu.

Zpočátku jsem si myslela, že jde o klasický román pro ženy. Kniha mě však mile překvapila. Čtenářkám nabídne daleko víc, než jen peripetie s láskou, plánování romantické svatby nebo rozšíření rodiny.
Autorka ve svém díle zachytila druhou světovou válku. Obsáhle se věnuje odchodu mužů (otců, synů, bratrů…) do války a všudypřítomné smrti. Zároveň se dočtete o životě obyčejných lidí a jejich pocitech během bombardování měst, o nedostatku potravin, oblečení a léků.

Děj se v románu několikrát změní, není nouze o dobrodružství.
Autorka hlavní postavu vůbec nešetří. Mari je odsouzena projít si opakovaně peklem, aby mohla nalézt sama sebe. Stanete se tak svědky obrovské přeměny. Z povrchní žáby, která se vždy starala jen o sebe, svůj vzhled a povyražení, se stane velmi silná sebevědomá žena, která se zapojí do charitativních akcí, ve svém okolí nastolí řád a najde si skvělé přátele, kterým otevře své srdce.

Líbilo se mi, že se příběh odehrával hned na několika místech, ať už šlo o Anglii, Francii, plavbu na moři, nemocnici, továrnu nebo tmavý vlhký sklep během bombardování.

Bylo vzrušující sledovat, jak se Marieta mění. Odpoutala se od povrchních věcí a nalezla pravé životní hodnoty. Najednou přestala brát a začala dávat lidem kolem sebe. Prošla si bohatstvím, luxusem, bezstarostným obdobím, ale také chudobou, ponížením a fyzickou i psychickou bolestí.
Mladá žena si také uvědomila, jak moc je pro ni důležitá rodina.

S Bojovnicí jsem se nasmála, ale také jsem si poplakala. Osudy lidí v tomto příběhu mě značně zasáhly.

Chudí lidé přicházeli o své milované, střechu nad hlavou, trpěli hlady a i přes tyto těžké časy neztráceli naději a smysl pro humor.

Zaujala mě témata, která se týkala ošetřovatelství, šití oblečení a klobouků a také náročné práce pilotů. V knize je skvěle vykreslena životní úroveň lidí v Anglii a viditelné rozdíly mezi chudými a bohatými. Nechybí lodní doprava a komunikace prostřednictvím dopisů.

Dojemný příběh se šťastným koncem vás osloví láskou, napětím a nadějí. Neubráníte se smíchu, ani slzám. A možná, že ve vás román probudí mnoho otázek o vlastním bytí a o tom, co je v životě důležité…

Bojovnice vám dá velice silný zážitek, na který jen tak nezapomenete.