Hřbitov, kde to žije!

recenze

Vysmátá koza aneb Přízrak krásné modelky (2015) 5 z 5 / kara
Vysmátá koza aneb Přízrak krásné modelky

Krásná a úspěšná modelka Laura se probere uprostřed noci na zamčeném hřbitově. Nejdřív se domnívá, že jde o skrytou kameru nebo nepovedený vtip přátel, ale rychle jí dochází, všechno bude asi jinak. Navíc se stane coby neviditelný přízrak nedobrovolným svědkem vraždy. Tím je rozehrána hlavní zápletka napínavého románu, který je napsán ve svižném tempu a jeho děj čtenáře neustále překvapuje.
Vše se odehrává v nadsázce, což autorce umožňuje rozvinout spoustu humorných a někdy až bláznivých situací. Obě hlavní postavy mají v noci svoji "lidskou" podobu, ve dne se ale Laura mění v kozu a pan generální v krajtu tygrovitou.
Kromě přízraků - Laury a ducha zavražděného pana generálního, je zde i celá řada dalších postav. Lauřina velká láska Radim, její nejlepší kamarád módní stylista Mazlík, hrobník pan Kebulka nebo profesorka Mrkvičková, která chodí denně k hrobu svého manžela.
Velkou roli hraje v příběhu láska a přátelství až za hrob.
Líbilo se mi, že je kniha neuvěřitelně vtipná a myslím, že po zásluze dostala cenu Miloslava Švandrlíka. Na druhé straně však obsahuje i hlubší podtext - touhu po spravedlnosti, dobru a pojímání života i smrti s určitým nadhledem a lehkostí.
Konec je otevřený, tak se těším na pokračování.
Knížku jsem četla opakovaně, vracím se k ní vždycky, když potřebuji zlepšit náladu. Myslím, že knížka mi už navždy změnila pohled na hřbitovy, rozhodně se už na nich nebudu bát.