Hra o trůny

recenze

Hra o trůny (2011) 5 z 5 / MarekG
Hra o trůny

Kdo z nás ještě neslyšel o Hře o trůny? Tato kniha, která je prvním dílem prozatím pětidílné série Píseň ledu a ohně amerického spisovatele G. R. R. Martina si získala velké množství fanoušků po celém světě. Snad ještě oblíbenějším je seriál Hra o trůny z produkce HBO, který letos, díky Martinově pomalé rychlosti psaní, předstihne jeho knižní předlohu. Nová řada seriálu bude kopírovat děj knihy Vichry zimy, která ještě nevyšla a nepředpokládá se, že by měla vyjít v nejbližší budoucnosti. Ale teď už k recenzi.

Děj knihy se odehrává v zemi zvané Zápodozemí, která svým tvarem nápadně připomíná Velkou Británii, ale v poněkud větším měřítku, tvoří totiž samotný kontinent. Na tomto kontinentě leží království, které se skládá ze sedmi menších království, kterým vládne sedm rodů. Začátek knihy nás zavádí na chladný sever, kde na hradě Zimohrad sídlí rod Starků, ochránců severu. Právě tam přijíždí navštívit lorda Eddarda král Robert, který mu nabídne místo pobočníka krále. Eddard z obavami nabídku přijme a odjíždí na jih do hlavního města. Tam se ale už hraje opravdová "hra o trůny" a Eddard se stále více zaplétá do politických intrik a nástrah. Kdo chce hrát hru o trůny, buď vyhraje nebo zemře.

Hra o trůny není tím fantasy, kde by se na vás vychrlilo nespočet elfů, trpaslíků a čarodějů na prvních pěti stranách. Děj začíná pozvolna, autor nic neuspěchává a o tom vypovídá také délka knihy. Milovníci všemožných nadpřirozených postav si ale taky přijdou na své, a to hlavně ve vedlejších dějových liniích. Jedna z nich se odehrává na dalekém severu, kde stojí obrovská zeď, která chrání říši před nájezdy "Jiných". Jiní jsou přízraky s ledově modrýma očima, kteří dělají z lidí něco jako zombíky a k tomu všemu ještě nejdou zabít. Druhá vedlejší linie se odehrává v tzv. Dotharském moři, to je suchá step, kterou obývá národ kočovných Dothraků. Jeden z dotharských vládců si za ženu bere princeznu Deanerys z rodu Targaryenů, svrhlého rodu, který vládl Zapadozemí. Rodu se přezdívá páni draků. I ti se nakonec objeví. Hlavní linie se pak odehrává okolo mocenské hry velkých rodů.

Kniha je prostě neodložitelná a může se stát, že přečtete i několik set stran za jeden den. Děj vás chytne a nepustí. Autor je k tomu ještě úžasný vypravěč, máte pocit, jako byste na místech v knize byli spolu s hlavními postavami. Martin se navíc s nikým a ničím nemazlí, ten kdo čeká, že jeho oblíbená postava odjede na růžovém jednorožci do západu slunce, se asi ošklivě spálí. Hra o trůny je opravdu jedinečná kniha a mě nezbývá, než dát pět hvězd a už se těšit na další díl. Tahle kniha je opravdu zážitek.

MarekG
23.08.2017

anna1200: Další díl se jmenuje Střet králů

anna1200
23.08.2017

jak se jmenuje pokračování této knihy?

LadyAlis
09.07.2017

Skvělá recenze :) Do knihy se brzo pustím :)