Hra na kočku a na myš... možná budete překvapeni...

recenze

Myši (2011) 5 z 5 / Šárka5875
Myši

„Každému jednou dojde trpělivost...“

Hlavní hrdinkou netypického thrilleru s názvem Myši je šestnáctiletá Shelly, která také celý příběh vypráví. Neméně důležitou postavou příběhu je její matka, rozvedená právnička.
Shelly je tichá, plachá dívka, která se věnuje studiu, miluje knihy a klasickou hudbu. Od dětství měla tři nejlepší kamarádky, které se ovšem v době dospívání rapidně změnily. Staly se z nich doslova sadistické zrůdy. Shelly prochází neskutečnou šikanou. Se svým trápením se nesvěří nikomu, ani své matce. Sama dokonce uvažuje o sebevraždě.

Po jedné hrozivé příhodě, kdy Shelly jen o vlásek unikne smrti a skončí v nemocnici, vše konečně vypluje na povrch. „Nenajdou“ se ovšem přímé důkazy svědčící o šikaně ze strany spolužaček, tudíž zůstanou nepotrestány. Shelly se rozhodne, že už se do školy nevrátí. S matkou se odstěhují do opuštěného domu za město, kde není ani živáčka. „Zimolezový dům“ s krásnou zahradou jim plně vyhovuje. Za Shelly dojíždí dva soukromí učitelé, aby nezameškala studium a blížící se zkoušky.
Jejich život vypadá idylicky, dokud jejich nový dům, jejich bezpečné útočiště před světem, nenapadne lupič. A to v noci přesně na Shellyiny šestnácté narozeniny.

Ráda bych dál popisovala vyvíjející se příběh, ale to už bych prozradila příliš.
Jak jsem zmínila, knihu vypráví šestnáctiletá dívka, dozvídáme se vše o jejích nejniternějších pocitech, myšlenkách. Spíš než thriller bych knihu zařadila do psychologického žánrů.

Příběh je velmi čtivý, možná i proto, že je psán jazykem mladé, ovšem inteligentní a chytré dívky. Přímo před očima se nám mění psychika a povaha dvou žen, které život několikrát zažene do kouta a srazí na úplné dno. Nikdo neví, jak se člověk zachová, když mu půjde o život...

Určitě knihu doporučuji k přečtení.

Šikana se dotkla i mě osobně, když mému synovi bylo jedenáct let. Do té doby jsem si myslela, že nám se to stát nemůže, že to známe jen z televize. Může... a může se to přihodit komukoliv. Proto i taková témata ne přímo vyhledávám, ale když se mi podobné příběhy naskytnou, určitě si je přečtu.

„Myši nejsou typický thriller. Nenaleznete zde sériové vrahy ani honičky aut nebo barokní metody mučení. Začíná jako idylický domácí příběh, ale postupně se mění v psychologický thriller, který vás napíná až do poslední stránky.“ (Maria Rejt, nakladatelka)