Hořkosladká příchuť lásky

recenze

Čistá láska (2013) / Ivuska.09
Čistá láska

Většina z vás by pravděpodobně Čistou lásku od Jany Benkové zařadila mezi typické romány pro ženy. Možná máte dojem, že po přečtení pár stran víte, jakým směrem se bude děj ubírat. Navíc si myslíte, že bez větších problémů odhadnete, jak to vlastně celé skončí. Jenže takhle kniha není takový případ.

Hlavními hrdinkami jsou dvě sestry na prahu třicítky - Líza a Matylda. Obě si jsou velmi blízké. Jednak kvůli věku (Matylda je pouze o dva roky mladší než Líza) a dále také proto, že jejich rodiče už jsou bohužel po smrti, zemřeli při autonehodě. Líza a Matylda už tedy mají pouze jedna druhou a o to víc jim záleží na jejich rodinném podniku - cukrárně s podmanivým názvem Lízátko. Celou cukrárnu mají na starost pouze oni dvě, jen příležitostně využívají výpomoc. Přestože se jejich podniku v podstatě daří, obávají se, že v případě několika neúspěšných měsíců by se mohla cukrárna dostat do ztráty. Bylo by tedy rozumné mít pro všechny případy nějakou finanční rezervu. Proto se Líza pokouší sehnat práci, kterou by vedle povinností v cukrárně dokázala zvládat. Nemusím vám tajit, že se jí to podaří a začne pracovat v jedné bratislavské firmě: jde o společnost, která ovládá, kupuje a spojuje firmy a buduje z nich větší a silnější hráče na trhu. Líza bude pracovat jako asistentka ředitele Romana Dobiáše. A to je právě kámen úrazu: přestože je v práci Roman velkou autoritou a jako manager je to muž na správném místě, působí jako sexy alfasamec a záletník, kterému podlehne snad každá žena. Přestože je Líza pracovitou a sebevědomou ženou (rozhodně tedy nejde o nějakou hloupou husičku), v přítomnosti Romana má co dělat, aby si udržela pevnou půdu pod nohama. Dokáže Romanovi odolat? Odolá Roman Líze? A pokud ne, podaří se Líze Romana změnit? Nebo se za vším skrývají úplně jiné úmysly?

Jednu věc opravdu musím knize vytknout - kýčovitá obálka. Myslím, že právě tyto obálky zbytečně odrazují od čtení, ačkoli příběh jako takový vlastně není vůbec špatný a leckterá žena by po něm ráda sáhla. Naopak příjemným bonusem je několik receptů na sladké lahůdky na konci celé knihy. Moc se mi líbí prostředí, ve kterém se děj odehrává - nejen díky cukrárně z něj sálá sladká příchuť, místy však s nádechem hořkosti. Pokud potřebujete vypnout a odpočinout si, může být tento román pro vás tou správnou volbou - já jsem ho doslova zhltla, čtení jsem si užila, absolutně vypnula a jen se nechala unášet jednotlivými stránkami.