Hořké plody pravdy

recenze

Strom lží (2017) 5 z 5 / knihamouder
Strom lží

Mladá dívka Faith připlula se svou rodinou na ostrov Vane. Její otec, reverend Erasmus Sunderly byl pozván k vědeckému bádání. Kolem rodiny se dějí podivné věci. Otec, matka i strýček mezi sebou vedou spory a tajné řeči. Než však stihne Faith odhalit tajemství, otec za záhadných okolností zemře. Verdikt zní sebevražda. Faith tomu nevěří a rozhodne se pátrat na vlastní pěst. Chce odhalit vrahy a motiv, který zapříčinil smrt milovaného otce. Naštěstí je tu pomocník – strom lží. Je třeba strom nakrmit nehoráznými lži a obelstít mnoho lidí. Pak strom bude vzkvétat a plodit hořké citrusové bobule. Po požití plodů se dostaví pravda. Dokáže Faith lhát tak, aby se urodily plody pravdy? Očistí svého otce?

"Vyber si lež, které ostatní budou chtít věřit. Té se budou držet, i když bude vyvrácena přímo před jejich zraky. Pokud se jim někdo pokusí ukázat pravdu, obrátí se proti němu a budou s ním zuby nehty bojovat."

Strom lží je sedmou knihou britské spisovatelky Frances Hardinge a já si pokládám otázku, proč je to teprve první kniha přeložená do českého jazyka. Doufám, že se čtenáři brzy dočkají další knižní ochutnávky ze spisovatelčiny dílny.

Autorka má neuvěřitelnou slovní zásobu. Její slova doslova tančí po papíře a jako celek tvoří neskutečnou taneční sestavu. Připravte se na to, že tento tanec rozvine vaši představivost do nekonečného příběhu a probudí ve vás chtíč tančit stále dál a dál, do prošlapání střevíců.

Hned po ochutnání prvních stránek se ze mě stal závislý jedinec. Knihu jsem opouštěla se značnou nevolí a jen v neodkladných případech za účelem utišení hladu, žízně nebo nutnosti vyprázdnění.

Strom lží získal několik ocenění a myslím si, že zcela oprávněně. Vybrané téma je neotřelé, děj má spád. Autorka se soustředí i na popis okolí, čtenář tak může mít pocit, že je součástí příběhu. Překvapilo mě i množství cizích slov a odborných výrazů obsažených v knize, titul se totiž řadí mezi fantasy pro mládež. A rovnou bez mučení přiznávám, že jsem si musela nějaké to slovíčko vyhledat ve slovníku, abych věděla, oč se jedná.

Příběh je zasazen do viktoriánské doby, takže se můžete těšit na nadýchané sukně u dam, kníry u mužů, smuteční gagátové šperky a krepové klobouky, zakrývání zrcadel po smrti příbuzného nebo fotografie post mortem.
Této době není cizí ani názor mezi rozdílností mužů a žen (světu vládli chytří muži a ženy se považovaly za hloupá stvoření).
Nechybí kouzlo neposkvrněného ostrovního života, moře, jeskyně, cestování lodní dopravou nebo jízda v bryčce.
Vstoupíte do světa vědy, kde se zaměříte na lékařství, archeologii, paleontologii, botaniku, zoologii, náboženství a mnoho dalšího.

"Když v domě někdo zemře, zrcadla jsou hladová, řekla jí kdysi dávno její chůva. Když je nezakryjeme, vtáhnou duši toho nebohého mrtvého a uvězní ji. A když se do nich podívá živý člověk, někdy uvidí, jak se na něj dívá mrtvý, a smrt ho vtáhne také."

Tento záhadný příběh vás očaruje. Zúčastníte se pátrání s Faith a budete prahnout po nových dobrodružstvích. Čtrnáctiletá Faith je velmi chytrá, zvídavá, nebojácná dívka, občas je hubatá, a když je potřeba, umí se chovat jako pravá dáma. V příběhu vystupuje mimo jiné jako skvělá manipulátorka. Přesně dostala ostatní osoby tam, kam chtěla. Ani k tomu nebylo potřeba velkých lží. Stačila bujná fantazie okolí.

V knize je samozřejmě více postav. Matka Myrtle vás překvapí svou koketností, strýc Miles se promění ve vypočítavého zloducha, malý bratříček Howard čeká na jakoukoli pozornost, pověrčivé služebnictvo roznáší pomluvy, Lambent prahne po slávě a penězích, chlapec Paul …

Nádherná obálka knihy zachycuje strom lží s děvčetem. Ve spodní části se nachází název knížky sestavený ze stromových větviček.

Kniha se mi moc líbila. Je velmi čtivá, skvěle propracovaná. Rozšíří čtenáři obzory do několika oblastí. Máte-li rádi mystično, vědu a napětí, pusťte se s mazanou dívkou Faith do vyšetřování. Čeká vás jedinečný zážitek.
Vřele doporučuji!

Děkuji nakladatelství Omega za famózní mystické dobrodružství!

Knihu lze zakoupit v knihkupectví Knihy Dobrovský.