Hlavní město magie

recenze

Zkrotit vlka (2017) / Ivuska.09
Zkrotit vlka

Benjamin Black, který je držitelem prestižní Man Bookerovy ceny, přichází se svým novým historickým románem, jenž má tentokrát podmanivý a výstižný název Zkrotit vlka.

Celý příběh se odehrává v Praze, takže určitě potěší všechny vlastence. Hlavní hrdina Christian Stern přijíždí na konci roku 1599 právě do našeho hlavního města - do Prahy. V té době zde vládne Rudolf II. Habsburský, král uherský a český, arcivévoda rakouský a císař Svaté říše římské, který je z historie známý především svým vztahem k alchymii - několikrát jsem si během čtení vzpomněla na mou oblíbenou pohádku Pekařův císař a Císařův pekař.

Christian Stern má v Praze jediný cíl - rád by získal vladařovu přízeň a stal se jedním z učenců, kteří pracují právě pro Jeho Veličenstvo. Však má také významné znalosti v alchymistických záležitostech. To však ještě netuší, co vše ho v Praze čeká. Jedné zimní noci, zanedlouho po svém příjezdu, kdy byl značně posilněn alkoholem, našel tělo mrtvé mladé ženy. To by samo o sobě zas takový problém nebyl, jenže tato žena byla milenkou samotného Rudolfa II. Nad Christianem se tedy okamžitě stáhnou mračna a stává se podezřelým. Bohužel byl ve špatný okamžik na špatném místě. Podaří se mu svou přítomnost u mrtvého těla vysvětlit, aby byla obvinění stažena?

Nejprve jsem měla trochu problém se do románu začíst, protože z velké části obsahuje spíše vyprávění Christiana - je to tedy jeden dlouhý monolog. Nicméně postupně jsem si na tento styl zvykla a zbytek knihy se mi četl dobře (navíc přibyly i dialogy).

Zkrotit vlka je historickým románem založeným na fikci s detektivní zápletkou, který je okořeněn milostným vzplanutím - kvality tohoto románu jsou úplně někde jinde než v té detektivní lince. Na rovinu si přiznejme, že alchymista prostě není dobrý detektivem, takže detektivní zápletka čtenáře pouze udržuje ve zvědavosti ohledně toho, jak to vlastně celé dopadne. To, co na tomto románu oceňuji já, je doba, do které je zasazen - magií a alchymií opředený Rudolf II. a politické pletky, které rovněž mají v knize důležitou roli. Sami uvidíte, jak dokonale je vše propletené.

Doporučuji mužům i ženám, kteří si chtějí přečíst dílo zasazené do doby Rudolfa II. a mají rádi spíše klidnější vyprávění oživené pátráním po vrahovi mladé ženy. Myslím, že v létě někde u vody vás tento historický román příjemně zchladí.