Hlad, Smrt, Práce, Láska.....to vše dopomáhá k dokonalosti

recenze

V šedých tónech (2013) / Adél_K.
Hlad, Smrt, Práce, Láska.....to vše dopomáhá k dokonalosti
Od této knihy jsem očekávala úplně jiného. Ta kniha vypadá tak jednoduše...a vevnitř je tak složitá. Ale ne složitá negativně. Spíš..no pozitivně úplně ne. Prostě je top kniha, která vás chytne a už nepustí. Která vás vtáhne do děje tak, že se cítíte jako v malém dobytčím vagónu z dalšími 40 lidmi. Která vás donutí ji dočíst, a i přes to, že jste přečetli i poděkování a tu tabulku na konci, donutí přemýšlet nad tím, co se v ní událo. Nad hlavou mi ještě dnes létal obrovský otázník. Proč? Tolik otázek ve mně žádná jiná kniha nevyvolala. Otázky typu-Proč on/ona? Jak to vlastně dopadlo? Byl to na konci sen, nebo skutečnost?

Celý příběh vidíme očima Liny Vilkasové-patnáctileté dívky, která má celkem slušně nakročeno stál se známou malířkou. Tento sen se jí ale zboří, když k nim domů vrazili 14. června 1941 tři příslušníci NKVD. Mají 20 minut na sbalení věcí. V noční košili ji naloží do nákladního auta, kde již čeká několik dalších lidí. Lina pozná tolik lidí, že si je ani moc nepamatuji. Plete se mi paní Grybasová s paní Rimasová. Plešatec a muž s hodinkami...prostě všichni. Jen o pár lidech vím bezpečně kdo je kdo. Asi nejvíce znám Jonase-bratra Liny, kterému je deset let a cena jeho života je cena kapesních hodinek. Další, koho si zaručeně nespletu je Jelena Vilkasová-matka Liny a Jonase, která umí plynule rusky.(za což ji závidím. Já se učím německy a jediná věta, kterou řeknu rusky je : Я не могу говорить по-русски-Já neumím rusky). Další šťastlivec, jehož jméno jsem si zapamatovala je paní Aljuška-domácí v Altaji. Hodně nepříjemná, ale jen díky ní....poznáte ;). Byla bych úplně nemožná, kdybych si nezapamatovala jméno Andriuse Arvyndase...moje zlatíčko (^_^ :3) Kdo by si nezapamatoval někoho, koho napadne kouřit knížky (:D..moc k smíchu to není, ale na konci je to jen šťastná vzpomínka). Bez jeho matky-paní Arvyndasové- by se asi také příběh ubíral úplně jinak. Kdo by také zapomněl na Janinu, Onu, Ivanova (-_-) a Kreckého-NKVD- a samozřejmě Kostase Vilkase-otec Liny- s Joanou-její sestřenicí.

Od této knihy jsem očekávala něco jiného...něco horšího. A wau...je to jedna z nejlepších knih, co jsem četla! A co jiného bych knize dala (a ano, dávám skoro pořád dobré hodnocení) než ... 5 bodů z 5

Komentáře (0)

kniha V šedých tónech recenze