Historická pravda ve stínu velkého ega

recenze

HHhH (2010) 2 z 5 / mirektrubak
HHhH

Ohledně atentátu na Heydricha jsou moje znalosti ostudně děravé. Slibně také vypadal avizovaný postmoderní styl psaní se vstupy autora do knihy a sledování tvůrčího zápasu a postupného vzniku knihy.
Takže jsem se na knížku těšil.

Binet v románu nepředstírá, že je historik a struktura jeho zápisů také vlastně připomíná mnohem víc blog nadšeného laika než ucelenou literaturu faktu. Na tom by nebylo nic špatného a příběh o tom „jak jsem se nořil do osudů hrdinů a co to pro mě znamenalo ve vnímání vlastního života“ by mohl být určitě čtivý, zvlášť když ho píše talentovaný vypravěč, který dokáže vdechnout historickým situacím život - scény útoku na mercedes nebo zoufalého odporu v kryptě jsou popsány působivě a dokážou zasáhnout.
Jenže to Binotovi nestačí. Rozhodl se, že si vyrovná účty s celým žánrem historického románu.
No a právě v tom selže. A to zejména tím, že se dopouští všech těch prohřešků, proti kterým ve svých komentářích tolik brojí. Třeba jak kritizuje autory, že do historických románů vkládají přímou řeč - a sám to pak zhusta dělá. Vyčítá romanopiscům používání klišé, ale když dojde na jeho vlastní příběh, tak je to kolikrát tak schématické, až je z toho přemýšlejícímu čtenáři stydno. Nejlíp je to vidět na postavě zrádce Čurdy. Z té totiž odstranil všechny aspekty, které by mohly narušit černobílý obraz hanebného arcilotra. Popsal ho jako dobrodruha (nepravdivě), který veřejně chválil Říši (svědectví, které to říkají, jsou doložitelně falešná) a který zradil pro peníze (což také není pravda - před svojí zradou posílal nejprve udání anonymně). A čeho touto deformací pravdy Binet dosahuje? No přece toho, že z Čurdy udělá typizovanou postavu amorálního padoucha, který je protipólem kladných hrdinů - neživotný příběhový stereotyp jak z filmů s Brucem Willisem. No prostě klišé jako hrom!

Tak jak to u sebestředných lidí někdy bývá, Laurent Binet neprokazuje přílišnou schopnost se vcítit do pocitů jiných - vnímal jsem to zejména u popisu prezidenta Háchy. Hácha je jistě kontroverzní postava a při čtení jeho ponížených suplik směrem k nacistům (do Berlína i na Pražský hrad) je těžké se ubránit znechucení. Ale myslím si, že člověk nemusí být mistr světa v empatii, aby dokázal pochopit, do jak emocionálně náročné situace se v Berlíně dostal - starý, politicky nezkušený, unavený člověk čelící německé přesile (vojensky i u jednacího stolu), potenciálně odpovědný za mnoho lidských životů. Ta tíha okamžiku se mně zdá zjevná - ne tak mistru Binetovi, který Háchu označí za „pitomce“, tím je to pro něj skončeno a může se v dalších kapitolách zase věnovat pitvání vlastních pocitů nebo sepisování pikantních historek z návštěv veřejných domů.

Na několika místech nám Binet říká, že cítí, že jeho život je nicotný proti Gabčíkovi s Kubišem, jinde zase lituje, že nemá víc prostoru pro popsání více zajímavých osudů z protinacistického hnutí. To zní sympaticky. Jenže jen do chvíle, než si uvědomím, kolik času sám sobě věnuje. Deklarovat, že můj život je nudný a život parašutistů mimořádně zajímavý a přitom věnovat sám sobě víc kapitol než Gabčíkovi s Kubišem dohromady ... to mně přijde dost falešné.

Sestavit celkový portrét Heydricha na základě různých střípků z jeho života a popisovat atmosféru nástupu nacismu pomocí drobných, zdánlivě nedůležitých, detailů je zajímavý nápad (fungují tak třeba reportáže Mariusze Szczygieła), ale Binet se bohužel věnuje hodně takovým těm prvoplánovitě atraktivním věcem - návštěvy nevěstinců, nevěra manželky - jako by si netroufl jít víc do hloubky a cílil spíše na čtenáře zvyklého na bulvární zprávy.

Neodpustím si poznámku na závěr: Největším zločinem nacistického režimu bylo, že celou skupinu osob (zejména Židů, ale nejen jich) dehumanizoval - tedy zbavil je jejich lidské osobnosti a považoval je hromadně za „vřed“ nebo „nádor“. Celá tato kniha se nese (zcela správně a logicky) v duchu oprávněného pohrdání nacismem. Přesto se Binet neštítí všechny německé občany, kteří žili v Čechách už od Přemysla Otakara II., označit za „sněť“. Jako by mezi nimi nebyli žádní dobří a společnosti prospěšní lidé. Jako by celé generace vinou Hitlera a Heydricha patřily do jednoho pytle - a to retrospektivně 700 let dozadu.
Jak vidno, zajímat se o historii ještě neznamená se z ní poučit.

lazarus
09.06.2021

Hezká a obsažná recenze. Dílko mám zrovna rozečtené a pocity mám velice smíšené. Styl vyprávění se mě líbí čím dál míň. Zpočátku jsem předpokládal, že autor knížku uvedl plky o tvorbě publikace samotné, ale ono to neskončilo a v podobném duchu jsem už skoro v polovině. Osobně mě vůbec nezajímá jaký je autor sráč a kolik hezkých holek potkal - to je z jeho slov vzato, ale čekal jsem logicky vystavené vyprávění o hlavním tématu knihy. Mimochodem si dost často protiřečí a občas mě přijde, že si ze čtenáře dělá srandu. Důsledkem je, že mu už nevěřím ani slovo. Pán je možná historik, ovšem spisovatel ani omylem. Ale dočtu pro vlastní klid, že mu možná lehce křivdím. I když po přečtení této recenze můj názor na něj zřejmě zůstane stejný. Prozatím mě knížka přijde jako narciskova snaha vybušit nějaký zlaťák z hodně zajímavého tématu.

mirektrubak
10.08.2017

katy238: Děkuji za komentář. Zmínka o rozčílení je přesná. Přesně tahle emoce mě totiž k napsání textu vedla. Když se s odstupem dne a s chladnější hlavou dívám na to, co jsem napsal, tak vidím, že jsem možná zbytečně přísný u toho odstavce, kde Binetovi vyčítám bulvární zaměření jeho informací o Heydrichovi - takových kapitol je v knize jen několik a netvoří většinu. Ale to je proto, že si v knize párkrát stěžuje, že nenajde dost prostoru pro popsání dalších hrdinů odboje. To jsem si vždy v duchu říkal, že by se ten prostor třeba našel, kdyby nepovažoval za nutné nám například sdělit, že existovala nepotvrzená historka o nevěře Liny Heydrichové s nějakým SD oficírem.

katy238
09.08.2017

Děkuji za recenzi, o toto období a události se zajímám a této knize se zdaleka vyhnu. Už jen ve vaší recenzi nalézám názory z knihy, které jsou naprosto odlišné od mých. Jen zbytečně se rozčílit a od toho knihy nečtu.