Hezky a precizně zpracované téma s bonusem: kartami

recenze

Moudrost čaker (2015) / RenataP
Moudrost čaker

Caryn Sangster jako autorka knihy a Amy Edwards jako umělecká autorka karet se spojily v dílo, jež má zcela specifické použití. Čakry jsou fenomén a jsou úkaz, který na sobě můžeme každý okamžitě zjistit. Čakry jsou energetické víry v našich tělech, na kterých se dříve než kde jinde projevuje vznikající nerovnováha. Chcete-li tedy proniknout do hloubi svých zdravotních problémů nebo jen lépe poznat svoji duši a tělo – případně nějak lépe přijít na to, co vás energeticky nabíjí a co naopak oslabuje, jsou tyto karty Moudrost čaker, tím ideálním průvodcem.

Nejen fyzické zdraví, ale i obtěžující psychika
Zajímavé je, že čakry jsou spojeny nejen s fyzickým zdravím, ale i s duševním stavem nebo obtěžujícími vzorci chování. Agresivita, nervozita, úzkost, deprese – to jsou všechno věci, které mají prvopočátek někde v onom prvním porušení rovnováhy na energetické úrovni. Pokud se už nemoc zakousla do těla nebo do duše velmi hluboko, samozřejmě je léčba nezbytná, ale faktem také je, že bez vyrovnaného emočního těla se jen těžko plně uzdravíme.
A právě proto autorka Caryn Sangsterová vytvořila několik cvičení a her, podle kterých se můžeme po různě dlouhý čas probírat sami svou psychikou a chováním. Vlastně spojila téma čaker a prosté psychologie – což může oslovit i skeptiky. Je to věc, která se mi na zpracování celého tématu velice líbí a je mi sympatická. Jak autorka nechala přemrštěné duchovní řeči daleko za sebou a ke všemu se postavila více psychologicky. Více si s tématem hrála. Už vlastně do 49 karet výtečně zpracovala různé emoční stavy, které mohou ovlivnit – pozitivně i negativně – naši vnitřní energii kumulovanou právě do jednotlivých čaker. A postupně si můžeme s těmito kartami hrát, zkoumat je a tím zkoumat i hloubku své duše.

Tady je ukázka jedné „hry“.
„Intenzivní cesta jedné čakry
Pokud máte pocit, že je třeba se zaměřit na jednu konkrétní čakru, můžete si vybrat intenzivní cestu touto čakrou, takže budete pracovat se sedmi kartami z daného energetického centra po delší dobu. Dříve, než se přesunete k další kartě z balíčku, můžete se každé jednotlivé kartě věnovat tak dlouho, jak budete potřebovat (tzn. několik dní, celý týden nebo měsíc). Například můžete strávit celý týden s kartou Rodina a přemýšlet o tom, co pro vás znamená, než na další týden přejdete ke kartě Čin a tak dále. Zapište si, co pro vás bude během celé cesty důležité a co vám pomůže v procesu vytváření skutečných a trvalých změn vaší energie, fyzického těla a životních zkušeností.“
To je jen jeden z návodů, který je v knize uveden. Jako další příklad jsem vybrala část textu, který je u karty sebeúcta.
„Stojíš za to. Jsi jedinečný a silný. Dovol, ať všechny tvé dnešní činy i tvou osobu prozáří slunce, které v sobě máš.
PŘÍBĚH KARTY
Žena se uprostřed pole plného slunečnic s přirozenou sebedůvěrou obrací vstříc novému dni. Stojí stabilně a nohama se pevně dotýká země. Ví, odkud přišla. Je spojena se svým Zdrojem. Na záda jí dopadají teplé sluneční paprsky, takže to vypadá, jako by Slunce procházelo skrze ni… Jako by bylo jí samotnou. Otevřeně a s pocitem vnitřní svobody vyjadřuje svou jedinečnost, která vychází z radosti a vědomí toho, kým je…
… Tato karta je výzvou k tomu, abyste odkryli, kým jste, a objevili sílu svého pravého já. Pusťte se do aktivit, které zvýší vaši sebedůvěru a uvědomění si toho, kým jste. Začněte se věnovat novému koníčku nebo se naučte nějakou novou dovednost. Věnujte svůj čas těm přátelům, kteří vás vidí v tom nejlepším světle. Nějaký čas stravte o samotě v přírodě. Podnikněte něco riskantního, při čem je legrace, zúčastněte se konkurzu na divadelní roli, napište píseň, nechte se ostříhat. Napište si, za co jste vděční, v čem jste dobří a co máte na sobě rádi. Každý den se věnujte činnostem, které ve vás probouzí to JÁ, jakým hluboko v sobě opravdu jste.“

Je úplně jedno, v jakém rozpoložení do karet sáhnete, v jakém rozpoložení náhodně otevřete tuto knihu. Pokaždé se tam bude zračit odraz toho, co cítíte nebo toho, po čem právě vaše duše zoufale touží. Také se tu výborně značí zdravotní problémy, takže pokud si nejste jisti, nebo řešíte zdraví někoho jiného, lze tyto karty použít i jako diagnostické. Každá čakra je spojena s určitými zdravotními neduhy. Např. hrdelní čakra (štítná žláza, příštítná tělíska, ale také řídí menstruační cyklus, hrdlo, krk, zažívací trakt, hlasivky, uši, nos, ústa…) Srdeční čakra zase ovlivňuje srdce, plíce, krevní oběh, paže a logicky nám také přijde, že problémy s hrudní páteří mají původ v nejprve disharmonizované srdeční čakře.

Celá ta malá knížka je výborným studiem psychologie, té úplně nejzákladnější. Hodí se i malé tipy na to, jak pomoci tyto čakry harmonizovat i pomocí éterických olejů do aromalampy nebo posílením energie nějakými drahými kameny nebo krystaly.