Hello, Dolly a nezkrotné vlasy

recenze

Rychleji mluvit nedokážu: Od Gilmorových děvčat ke Gilmorovým děvčatům (a všechno mezi tím) (2017) 5 z 5 / knihamouder

Už ani nepočítám, kolikrát jsem se dívala na jedinečný seriál Gilmorova děvčata. Některé scény si pamatuji tak živě, jako bych je viděla včera… Nekonečné rozhovory mezi matkou a dcerou, neobvyklé městečko Stars Hollow, pošahaná Paris, protiva Luke, jízlivá Emily a další a další úžasné postavy.
Během krátkých dílů si člověk odpočinul od každodenních povinností a zasmál se nad skvělými hláškami nebo absurdními situacemi.

Po deseti letech přišlo dlouho očekávané pokračování Gilmorek v podobě čtyřdílné minisérie. Jako správný fanda seriálu jsem neodolala a sháněla se po materiálech ke zhlédnutí. Pátrání bylo úspěšné a já mohla po dva večery usednout k televizi a pustit si do obývacího pokoje obyvatele ze Stars Hollow.

Proto nemusím psát o tom, jaké pro mě bylo milé překvapení, když jsem se dozvěděla o vydání knihy Rychleji mluvit nedokážu, ani o tom, že jsem ji musela mít za každou cenu ve své knihovničce. Skvělé načasování. Lauren Graham totiž v knize píše i o minisérii Gilmore Girls: A Year in the Life. Alespoň jsem věděla, o čem že to Lauren píše a co tím myslí.

Laureniny úvahy jsou lehkým a zároveň zábavným čtením. Na knihu jsem neměla vysoké nároky. Chtěla jsem se uvolnit, pobavit a zavzpomínat na staré dobré časy se seriálem. Přála jsem si nahlédnout do života a práce jedné z mých oblíbených hereček a to se mi splnilo.

"Když jsi na cestě pryč
a pociťuješ samotu a chlad
vše co musíš, je zavolat mé jméno
a budu tam, chytnu příští vlak.

Kam mě povedeš, budu tě následovat
kamkoli mi řekneš půjdu
jestli potřebuješ být se mnou
budu tě následovat všude, kam mě povedeš."

Lauren se netají tím, že má s postavou Lorelai mnoho společného. Důkazem je i tato kniha. Z řádků na čtenáře dýchá Lorelainin typický humor a rychlý tok myšlenek přecházející z jednoho tématu na druhé.

Umělkyně čtenáři dovolí vstoupit do své rodinné minulosti. Poodhalí vzpomínky z dětství, studií i začátků herecké kariéry. Také se pochlubí svou láskou, na kterou si musela pár let počkat.
Jako jedna ze slavných osobností dostává herečka často podivné otázky. Lauren je čtenáři naservíruje, aby mu na ně mohla zároveň vtipně odpovědět.

V publikaci naleznete fotografie z obou oblastí, jak ze soukromého, tak z pracovního života.
Obrázky mě velmi potěšily. Mám však malou výtku k jejich malé velikosti i černobílému zpracování. Ale jak píše Lauren, je to její kniha a tak si ji může zpracovat tak, jak ona sama chce.

V knize bych nehledala hluboké myšlenky, ani bych tvorbu nesrovnávala s velkými slavnými díly. Je to taková milá jednohubka, co vás potěší při setkání s kamarádkou u kávy.
Obálka krásně vystihuje samotnou herečku. Skvěle vypadající, báječná, vtipná, oblíbená a půvabně ztřeštěná.
Knihu doporučuji milovníkům Gilmorek, kteří se chtějí o trochu více přiblížit Lauren/Lorelai a připomenout si scénky z amerického komediálního seriálu.

Nakladatelství Omega děkuji!

Knihu lze zakoupit v knihkupectví Knihy Dobrovský.