Hedvábník

recenze

Hedvábník (2015) 5 z 5 / Ivett7
Hedvábník

Cormorana Strikea čeká další velký případ. V momentě, kdy za ním přijde žena zmizelého spisovatele Owena Quinea a žádá ho, aby jejího muže našel, zdá se, že nepůjde o nic tak dramatického. To se ale změní ve chvíli, kdy se Owen Quine najde - zavražděný tak brutálně, až z toho běhá mráz po zádech. Do případu se vloží policie, ale jelikož Strike není s jejich způsobem hledání viníka spokojený, pokračuje v případu po svém. Samozřejmě taky za horlivé pomoci jeho asistentky Robin. Podaří se Cormoranovi s Robin opět vypátrat tohoto chladnokrevného vraha? A jak s tím souvisí Owenův román Bombyx mori? A k jakým změnám dojde v osobních životech Cormorana a Robin?

Asi před rokem jsem si přečetla první díl ze série o Cormoranu Strikeovi a naprosto mě dostal. To, jakým způsobem se mu povedlo vyřešit celou záhadu a ačkoliv jsem absolutně netušila, kdo je vrah, když to vyšlo najevo, bylo to naprosto logické a rozhodně to nepůsobilo nějak vynuceně, mě prostě uchvátilo. A úplně stejně na tom byl i Hedvábník. Tentokrát mi případ přišel snad ještě zajímavější, protože ač každá vražda je vlastně už sama o sobě brutální, tato byla opravdu extrémním případem. A přestože jsem měla pár tipů na vraha, byla jsem samozřejmě úplně vedle - a přitom to tak dává smysl! A to je podle mě známka fakt dobré detektivky.

Musím se vám s něčím přiznat. Já tak neskutečně miluju postavu Cormorana. On je prostě svůj a přestože to není zrovna obrázek chlapa snů, vždycky mě dokáže naprosto dostat. Ale tak třeba mu jen závidím tu jeho chytrost, že... Nicméně se mi líbí, že vedle detektivní linky nahlédneme i trochu do soukromí dvou hlavních postav. Konkrétně Cormoran na začátku prvního dílu ukončil svůj dlouholetý vztah s bývalou snoubenkou Charlotte, ale stále mu nějakým způsobem zasahuje do života a mě baví sledovat, jak se s tím Strike vypořádává. Taky zjišťujeme, že přestože chodit může, život s chybějící polovinou nohy rozhodně není procházka růžovým sadem a v Hedvábníku má s nohou opravdu dost problémů. A když budeme pozorní, najdeme v knize taky pár záblesků ze Strikeovy minulosti, což je hotový zázrak u tak tajemného člověka.

No a Robinin život mě baví taky. Opravdu zbožňuju tyhle dva jako parťáky, protože jsou zkrátka skvělý tým. Robin se vedle neustálé touhy stát se detektivkou taky snaží ukázat, jaký má o tuto práci zájem svému snoubenci Mattheowi, který s jejím nasazením moc nesouhlasí, stejně jako se mu moc nelíbí Strike. A to se snaží Robin změnit, ačkoliv to nemá jednoduché. V Hedvábníku už je opravdu ještě více vidět, jak se Robin snaží vybudovat si detektivní schopnosti a jak se opravdu horlivě zapojuje do celého pátrání a já mám pocit, že pokud se jí opravdu dostane detektivního výcviku a trochu praxe, bude z ní skvělá detektivka. Už se na to opravdu těším.

Jak už jsem psala, samotný případ mě fakt nadchnul. Podle mě tady bylo opravdu hodně adeptů na vraha, motiv na vraždu mohl mít téměř každý, protože opravdu bylo jednoduché nemít Owena zrovna v lásce. Obzvlášť pokud si někdo přečetlo jeho nejnovější knihu. Páni, mě prostě pořád udivuje, jakým způsobem se vlastně vrah našel a jak to vlastně změnilo úplně celou knihu. Způsob, jakým Cormoran Strike vyšetřuje je opravdu obdivuhodný, protože jen málokdo má tolik trpělivosti, nápadů a talentu zachytit i ty nejmenší detaily, jako on. Fakt to pořád nechápu a jen doufám, že mě třeba čtení těchto knih taky obohatí alespoň nějakým malým detektivním talentem... Už se nemůžu dočkat dalšího případu Cormorana a Robin a jsem si jistá, že to zase bude stát za to.