Harry Potter a kámen mudrců

recenze

Harry Potter a Kámen mudrců (2008) 5 z 5 / Ivett7
Harry Potter a Kámen mudrců

Kdo by neznal příběh brýlatého chlapce s jizvou na čele, který ve svých jedenácti letech zjišťuje, že není jen boxovací pytel svého bratrance Dudleyho a přítěž pro svého strýčka a tetu, ale že je výjimečný. Ano, předpokládám, že se mezi vámi nenajde jediná osoba, která by Harryho Pottera neznala. A přestože jej četli nebo viděli už téměř všichni a nemá tedy moc cenu někoho na knihu lákat, svědomí by mi asi neodpustilo, kdybych na svou oblíbenou sérii nenapsala recenzi. Pojmu ji tedy nejspíš tak nějak volněji, ale prostě ji napsat musím.

Už ani nevím, kolikrát jsem Harryho Pottera četla. Nesčetněkrát. Miluju každý díl, protože každý má své vlastní kouzlo a je trochu jiný a Kámen mudrců je takový taky. Přestože je to díl, kdy jsou hlavní hrdinové ještě děti a není tu taková ta temnota jako v pozdějších dílech, a možná právě proto, je úžasný. Ráda bych řekla, že si pamatuju pocit, kdy jsem se do knihy poprvé začetla a poprvé jsem pronikla do kouzelnického světa, ale tak to bohužel není. Ne, nepamatuju si to, ale vůbec mi to nevadí, protože mám pocit, že kdykoliv knihu čtu znovu, prožívám to celé od začátku. Samozřejmě, vím, co se stane a jak to dopadne, ale to mi nebrání poddávat se té skvělé bradavické atmosféře a snažit se to opravdu prožívat, jako bych tam byla poprvé.

Kámen mudrců je kouzelný právě tím, že je první. Poprvé poznáváme Harryho, Rona, Hermionu, poprvé jedeme vlakem do Bradavic, poprvé se zorientováváme v kouzelnickém světě, poprvé poznáváme postavy, které nás v následujících dílech budou štvát nebo je naopak budeme milovat a kromě toho, Harrymu je jedenáct, což je samo o sobě kouzelné - kromě přenesení se do kouzelného světa, se můžeme přenést i do kouzelné ještě relativně dětské mysli, být zase o trochu mladší a vidět život z trochu jiného pohledu.

Myslím, že nemá cenu psát, jak geniální je samotný příběh. Ten známe všichni a pokud ne, neručila bych za sebe, že jej dokážu popsat bez spoilerů, čili odkážu ne anotaci. A co už vůbec nemusím zmiňovat, je dokonalý způsob psaní Rowlingové, která ve vás dokáže vzbudit přesně tu atmosféru, kterou potřebujete. Samozřejmě jako všichni ostatní musím i já ocenit bezchybný překlad pana Medka, který dokázal vytvořit dokonalé české ekvivalenty anglických slov, přeložit třeba píseň Moudrého klobouku a spoustu dalšího. To opravdu není lehké. Nicméně právě jsem si přečetla Kámen mudrců v originální angličtině a mám z něj tři poznatky - že mi to nedělalo nejmenší problém (čímž se nechci chlubit svou angličtinou, spíš chci říct, že pokud ten příběh znáte z češtiny, v anglickém vydání se zorientujete snadno), že je pan Medek génius a že styl Rowlingové je opravdu i v originálu perfektní.

No, myslím, že jsem u konce. V tomto článku jsem se kromě jiného snažila ventilovat, že jsem prostě potterhead tělem i duší a důkazem, že se mi to povedlo, by v nejlepším případě měl být nárůst čtenářů a fanoušků této série. To by mi udělalo opravdu radost.