Harry Potter a Fénixův řád

recenze

Harry Potter a Fénixův řád (2018) 5 z 5 / Kikina182
Harry Potter a Fénixův řád

Útok mozkomorů v Kvikálkově? Kdo by to čekal. Mozkomorové přece podléhají ministerstvu. Takže naznačovat, že Harry Potter použil kouzlo v přítomnosti mudly zcela oprávněně je nehoráznost. Rozhodně by měl být vyloučen z Bradavic. Zvlášť když vykládá lži o tom, že se vy-víte-kdo vrátil. Nebo si to aspoň myslí ministr a velká část kouzelnického světa.

Naštěstí Harry není sám. Má své přátele, Rona a Hermionu, kteří ví, že mluví pravdu. A také nesmíme zapomenout na Fénixův řád, který se za Harryho Pottera vždycky postaví. A snaží se zabránit Voldemortovi, aby získal tu jedinou věc, kterou nemá.

Harry to však nemá lehké ani po očištění svého jména. Bradavice se najednou stávají nepřátelským územím pro kohokoli, kdo by se opovážil nesouhlasit s ministerstvem. Zvlášť pro chlapce, který přežil. Ten se musí potýkat nejen s růžovým vyslancem ministerstva, Doroles Umbridgeovou, ale i s nedůvěrou svých spolužáků.

Jedná se už o páté dobrodružství Harryho, Rona a Hermiony, které vyšlo v novém vydání. V nejhezčím vydání této série, které jsem zatím viděla. A jsem za to opravdu moc ráda. Sice je pravda, že záleží na příběhu, a ne na obálce, ale proč si pořizovat některé z dřívějších vydání, když můžeme mít tohle?

Je jedno, kolikrát Harry Potter vyjde v novém provedení, vždycky to bude ten fantastický příběh, který J. K. Rowlingová domyslela do nejmenších detailů. Všechno popsala, vysvětlila, ale bez toho, aby použila vleklé pasáže, u kterých by čtenáři usínali. Jedná se o příběh, kterému ze stylistické stránky nemůžete nic vytknout, jelikož Rowlingová je jedna z nejlepších autorek. A to se nikdy nezmění.

Samozřejmě, že ani ději nelze nic vytknout. Příběh je promyšlený, originální a všechny události na sebe navazují. Je pravda, že se s Rowlingovou na některých věcech neshodnu. Zvlášť u tohoto dílu, bych byla nejraději, kdyby jednu určitou část změnila. Ale myslím, že takový pocit mají u Fénixova řádu všichni. A není to tím, že by autorka něco udělala špatně, prostě se jen moje vize od té její liší. To však není v žádném případě důvod, abych ji kvůli tomu začala nesnášet nebo nesmyslně hanit skvěle vymyšlený příběh.

Stejně jako všechny předchozí díly, i tenhle mám moc ráda a patří u mě mezi TOP knihy. Je však pravdou, že se nejedná o můj nejoblíbenější díl ze série Harry Pottera. Z velké části na tom mají podíl některá rozhodnutí, jež Rowlingová učinila a pak Dolores Umbridgeová. Popravdě žádná kniha, ve které se tahle růžová semetrika vyskytuje nemůže být tou nejoblíbenější, jelikož už jen její jméno na mě přenáší nutkání ji něčím praštit po hlavě. Škoda, že to u fiktivních postav není možné.

Nevěřím, že je tu knihomol, který v životě nečetl Harryho Pottera. Ale kdyby náhodou, určitě příběh doporučuji. Samozřejmě v jakémkoli vydání, ale pokud máte na výběr, rozhodně bych šla do tohoto. Dokonale pasuje k tomuto fenomenálnímu příběhu.