Harry Hole se vrací a spolu s ním přichází Červenka

recenze

Červenka (2014) / Bastera
Harry Hole se vrací a spolu s ním přichází Červenka
Třetí díl série s oblíbeným, dosti svérázným a tak trošku zoufalým detektivem Harry Holem. Jestli si říkáte, že Vám to něco říká, máte pravdu. Tento díl u nás totiž již jednou vyšel a to v nakladatelství Moba v roce 2005 pod názvem Červenka nese smrt, avšak v té době se neujal, údajně také díky ne zrovna příliš povedenému překladu. O několik let později se nakladatelství Kniha Zlín rozhodlo vydávat Nesbøho knihy v novém překladu, ovšem až od čtvrtého dílu. Doplnění řady se tak dočkáme teprve nyní. Já se rozhodla sérii číst postupně, čili mě další díly teprve čekají a musím říct, že jestli je pravda, že je každým dílem lepší, tak jsem tedy silně zvědavá na další pokračování, protože Červenka mě opravdu chytla. Možná proto, že oproti novějším dílům, je Červenka spíš příkladem kvalitní a napínavé detektivky s historickým pozadím a na tom já jsem odchovaná.

Harry Hole se má účastnit hlídání amerického prezidenta při návštěvě v Norsku, avšak, jak už to tak bývá, nešťastnou shodou okolností postřelí tajného agenta. Harry je povýšen na vrchního komisaře a přeložen do tajné norské služby. Jestli jste se chtěli začít radovat, že se konečně Harrymu něco povedlo, jste na omylu. Harry byl zkrátka jen odklizen do kanceláře a má pracovat na nepříliš atraktivním případu. Jenže to by nebyl Harry Hole, aby se nezačal zajímat o případ daleko zajímavější. Případ pašovaných zbraní, do kterého se zaplétají i norští neonacisté. Jeho zájem se rozpoutá ještě více poté, co je zavražděn někdo z jeho blízkého okolí. Poprvé se však Harry vyrovnává s průserem celkem se ctí.

Mezitím se průběžně přesouváme na východní frontu do období druhé světové války. Skupina vojáků tu bojuje pod fašisty v domnění, že tak bojují za svobodné Norsko. Smrt je všudypřítomná a nevyhne se ani jednomu z nejodvážnějších vojáků Danielovi Gudesonovi, který si říká Urijáš. O pár kapitol dále se ocitáme v nemocnici ve Vídni, kde se mladá ošetřovatelka zamiluje do pacienta, který si nechává říkat Urijáš. Kdo je ten muž? Kde se vzal ve Vídni? Jak to vše souvisí s jednou z nejzajímavějších zbraní, která musí stát obrovské jmění? A co s tím má společného nemocný stařec, který se právě dozvěděl, že mu zbývají poslední chvíle života? Všechny stopy Harryho Holea směrují zpět na východní frontu. Musí zjistit, co se tam stalo, proč někdo zabíjí lidi, kteří s tím mohou mít něco společného a proč musel zemřít člověk, který mu byl bližší víc než ostatní...

Kapitoly se střídají tak jako děj, jednu chvíli bojujete v zákopu, v druhé chvíli se hrabete v papírech v kanceláři spolu s Harry Holem a Elen. Právě Harry a Elen mě oba velice bavily. Harry byl kupodivu ve velice dobré formě, žádné alkoholové výlevy, byl vtipný a poznali jsme ho tak i z jiné stránky. A musím říct, že mě tenhle sice svérázný, ale vcelku v pohodě Harry, bavil opravdu hodně. Seznamujeme se také s Rachel, která nás a především Harryho provází i v dalších dílech.

Užívala jsem si i scény z války, byly opravdu zajímavé a odhalovaly spoustu věcí. Ze začátku jsem však měla problém se trochu orientovat. O tom, jak v Norsku probíhala válka, opravdu nemám žádné informace, takže jsem se trochu ztrácela v těch různých frontách, odbojích apod., ale postupně jsem se začala orientovat. Usnadňovaly mi to taky přehledně označené kapitoly. Co musím ocenit je také způsob, jakým autor přistupuje k vrahovi. Sledujeme ho celou dobu, vnímáme jeho myšlenky, ale nevíme, kdo vlastně je. Přiznám se, že jsem ho odhadla dříve než Harry, ale byla to spíš taková intuice a ani to mi nedovolilo se odtrhnout až do konce a užít si závěr a vyjasnění celé zápletky. Spoustu otázek však zůstalo bez odpovědi a nezbývá mi, než se brzy pustit do dalšího dílu. Nemusím snad ani zmiňovat, že jednou z autorových největších předností jsou postavy. Někomu se jich může zdát až příliš, ale i při tom množství jsou velice dobře propracované a to jak postavy hlavní, tak i vedlejší.

Shrnutí
Pokud čtete postupně jako já, budete si užívat dobře vystavěnou detektivku s válečným motivem a budete se nadšeně chtít pustit do dalšího přitvrzujícího pokračování. Pokud jste přečetli všechny ostatní díly, budete možná zklamáni tím, že Červenka je méně akční, ale o to více dedukční a rozhodně jí to neubírá na kvalitě. Nebo možná budete rádi, že se svět kolem Harryho na chvilku zpomalil a vy si tak konečně můžete užit Harryho v dobré formě. Pro fanoušky severské krimi a Nesba nutnost přečíst. Jenom si dávejte pozor, ať se jako já neztratíte v zákopech.

Komentáře (0)

kniha Červenka recenze