Tato recenze byla smazána.

Gemina

recenze

Gemina (2017) 5 z 5 / Blahona
Gemina

Druhý díl vesmírné ságy Akta Illuminae nás zavede do skokové stanice Heimdall.

Hana je privilegovaná dcera velitele stanice a zdejší život ji celkem nudí. Neváhá si ho proto občas zpestřit užíváním drog. Ty ji obstarává neregistrovaný civilista Nick, který je příslušníkem rodinného klanu kriminálníků.

Právě se koná oslava svátku Terra, který chce Hana strávit se svým přítelem, důstojníkem Jacksonem Merrickem. Pořídila si nový superdrahý outfit a k úplné spokojenosti jí už zbývá jen vyzvednout zboží od Nicka. Zatímco na něj čeká, komando Beitechu, které sem úskokem proniklo, převezmou stanici.

Hana a Nick budou muset spojit síly, aby čelili smrtelné hrozbě a přežili. V sázce je však mnohem víc. Narušením červí díry, může dojít ke zničení celého vesmíru. K Heimdallu mezitím míří vesmírná loď Hypatia s přeživšími pasažéry. Pokud jste četli první díl, pak víte, že Hypatia na svou palubu přibrala uprchlíky z planety Kerenza po napadení korporací Beitech, která nyní ohrožuje i Heimdall.

Podaří se dvojici varovat Hypatii, zachránit sebe a možná i celý vesmír?

Můj dojem:

Samotné vyprávění událostí z vesmírné stanice je rámováno přelíčením, které se koná v soudní síni s obžalovanou vedoucí Beitechu. Stejně jako předchozí díl i Gemina je vyprávěna formou deníkových zápisků, přepisů z kamerových záznamů, výpisy z chatů a e-mailů. Grafická stránka je snad ještě více vypiplaná než v Illuminae, protože je obohacena o zdařilé ilustrace, které mají představovat deník, který si vede Hana. Jsou zde také dvojstránky s fotografiemi příslušníků bojového komanda, u kterých je vždy uvedeno jméno, přezdívka i funkce. Tím jak se děj posouvá kupředu, jsou postupně fotografie zlikvidovaných členů komanda přeškrtnuta a čtenář se tak může v početné skupině lépe orientovat. Myslím, že po grafické stránce nemá série v současné době konkurenci.

Samotný příběh přebírá schéma z Illuminae a mě tolik neoslovil jako první díl. Možná je to tím, že už to tu jednou bylo. Podle mě však klade větší nároky na pozornost čtenáře. Pokud jsem někde polevila v ostražitosti, v některých scénách jsem se občas ztrácela. Illuminae mi přišlo v tomto směru jasnější.

Hrdinové Geminy jsou podobné postavám z Illuminae. Hana i Nick mě hodně připomínali svými charaktery původní dvojici Kady a Ezru. Pozitivní je, že oba prochází vývojem a zvláště u Hany se mi líbil její přerod z rozmazlené a znuděné holky na silný charakter. Dále se setkáváme se sestřenicí Nicka - hackerkou Ellou. Zajímavé na ní bylo to, že je na vozíku, a možná i díky tomu se z ní stala počítačová expertka v tak mladém věku. Škoda, že tu autoři nevyužili lépe jejího potenciálu a udělali z ní pouze jednorozměrnou postavu.

V rámci chatů sledujeme dialogy, které jsou místy vtipné a moc mě bavil jazyk, který postavám vzhledem k věku seděl. Pochvalu jistě zaslouží překladatel, který si s touto výzvou výborně poradil.

Příběh je nabitý akcí a čtenář se při jeho čtení nudit rozhodně nebude. Abych pravdu řekla, dost mě šokovalo překvapení v závěru. Nejdřív jsem to chvíli rozdýchávala, přeci jen to bylo silné kafe, ale nakonec jsem to vzala. Ale za mě to mohlo být něco více uvěřitelného.

Přestože jde o sci-fi thriller, nechybí ani romance. Ke konci bych ubrala na patetičnosti, ale jinak za mě fungovala.

Pokud jde o závěr, překvapení v soudní síni se mi zdálo zbytečné a trochu sílené. Nefunguje to, protože zeslabuje finále na stanici. Přiklonila bych se ke starému dobrému rčení, že méně je někdy více.

Závěr:

Gemina je čtivé, plnokrevné sci-fi pro young adult, nabité akcí. Díky svému dokonalému grafickému zpracování a způsobu vyprávění se série zapíše do historie. Přestože je Gemina jako druhý díl o kapánek slabší, drží si vysokou laťku a vyčnívá nad ostatními tituly v žánru. Doporučuji ji všem, kteří mají rádi vesmírné dobrodružství.

HODNOCENÍ: 88 %

www.kniznisiesta.cz