Game

recenze

Game (2013) 4 z 5 / Safienka
Game

Hra je výzvou pro každého z nás. Dodává nám naději vítězství a ujištění toho, že dokážeme být dobří v tom, co děláme. Když se spojí moderní technika se zajímavou hrou, jedná se o velké pokušení. Game je prvním dílem ze série thrillerů od Anderse De La Motte. Dle kritiků se jedná o švédský kriminální debut roku 2013. Ale je tomu opravdu tak?

Musím přiznat, že mě kniha zaujala díky své obálce. Bohužel jsem se po několika stránkách začala obávat, že tomu nebude na dlouho. Děj, který je propleten anglickými výrazy a názvy, ve mně nezanechal dobrý dojem. Netradiční pojetí autor pravděpodobně zařadil pro větší autenticitu, přesto to pro čtenáře, kteří si s anglickými výrazy a slovíčky nerozumí, může být problém. Slovník potom bude nedílnou součástí celé série.
Další zvláštností a možná i důvodem, proč člověk knihu čte dál a dál, je to, že má dva hlavní hrdiny, s kterými nás seznamuje postupně. Nejprve prožíváme příběh s Henrikem Pattersonem, který vystupuje jako HP. Zjišťujeme, že se jedná o nepracujícího, líného, nespolehlivého muže, který se zajímá pouze o televizi, hašiš a IT technologie. Osobně mi tato postava sympatická nebyla a s jejím chováním a myšlením jsem se nebyla schopná ztotožnit. Následně se seznamujeme s druhou postavou, Rebecou. Ženou, která pracuje jako bodyguard, je značně zapomětlivá, snaží se překonat sama sebe, vytěsnit ze vzpomínek jisté zásadní události a hlavně je trnem v oku ne jednomu kolegovi. Ač by si to pravděpodobně sama nepřiznala, tak je šikanovanou osobou. Tyto dvě postavy, dva životy se v příběhu pravidelně střídají a nutí nás k zamyšlení.
Ústředním tématem a motivem celé knihy je tzv. Hra. Hra, jejíž pravidla nejsou nikterak náročná, ale dodržení je více než nutné. O co vlastně jde? Jednoho dne najde HP v metru moderní telefon, ke kterému se nikdo nehlásí. Přístroj ho vybízí ke hře, která začíná nezvyklými úkoly. Aby mohl získat určený počet bodů a peněžní částku, musí úkoly splnit, nesmí se nechat chytit a ještě musí vše řádně zdokumentovat. Úkoly začnou být náročnější a částky vyšší. Vše jde jako po másle do té doby, než se mladíkovi připlete do cesty druhá postava. Od této chvíle je příběhu udán spád. Vše je rychlejší, zamotanější a nebezpečnější. Určitě se jedná o čtivější část knihy.
Hra na život a na smrt, která má kořeny až kdesi v minulosti, je hrou nemilosrdnou a trestá každého, kdo poruší první základní pravidlo - mlčet. Stejně tak, jako hlavní hrdinové, si nemůžeme být jistí, kdo je do hry zapojen, kdo nás sleduje, kdo nás chce za něco potrestat či nás prostě jen zlikvidovat. Nitek, které drží jeden velký projekt, je nespočet a zpřetrhat ty správné je velké umění.
Dílo, které je určeno přivržencům napínavých thrillerů. Text je psán ve slangové formě, doplněn počítačovými rozhovory.
Věřím, že další díly, které by měli v českém překladu taktéž vyjít, budou mít své fanoušky.