G.A.R.P.

recenze

Svět podle Garpa (2003) / Eneo
G.A.R.P.
Pan Irving má zřejmě rád příběh uspořádaný, a tak i popis postav bere pěkně po pořádku. Nejdřív se seznámíme s Jenny Fieldsovou, zdravotní sestrou, která se vymyká společnosti. Svět ji zná jako "Sexuálně podezřelou," stejně jako nazvala svou knihu. Jenny věděla co chce - dokonalý život, který se od ostatních liší tím, že bude mít dítě bez muže. Příběh se odehrává na konci druhé světové války, je tedy zřejmé, že věci, jako je umělé oplodnění ještě nebyly na denním pořádku.


Garpovým otcem byl muž stejného jména. Může se to zdát zavádějící, ale slovo Garp označuje příjmení. A bůhví, co to slovo ve skutečnosti znamenalo u otce, bylo totiž to jediné, co dokázal vyslovit. Jenny se s ním seznámila na jednotce v nemocnici, když byl poraněn v akci. Oba tedy dosáhli svého, Garpův otec jako poslední a Jenny jako první odvážný krok do svého života.
Garp byl vychováván na Steeringské škole, kde jeho matka dělala zdravotní sestru.


Na tréninku v zápasení se seznamuje s Helenou, dcerou trenéra Ernieho. Helena nemá matku, stejně jako Garp otce a Garp si v ní najde zalíbení.


Po ukončení studia se Garp přestěhuje s matkou do Vídně, hlavně kvůli inspiraci pro psaní, stejně jako jeho matka touží po kariéře spisovatele. A opravdu ve Vídni napíše své první dílo, Penzion Grillparzer, díky němuž se mu podaří dostat Helenu před oltář.
Zatímco Helena učí na univerzitě, Garp pracuje doma na svém románu, stará se o děti a domácnost.


Při autonehodě přijdou rodiče o syna Walta, mladší syn Duncan při havárii přijde o jedno oko.


Po rodinné tragédii se přistěhují k Jenny, v tu dobu už slavné ženě s tisíci stoupenkyň, které razí život bez mužů.Díky práci spisovatele je dílo prokomponováno různorodými povídkami. Vysokoobsahové dílo zahrnuje také spoustu podtémat, ne každý rozebírá v rozsahu jedné knihy fine dinning, manželské poradenství, podstatu nevěry, feminismus, život spisovatele, učitelskou kariéru, fanatismus, život velko i maloměsta, psychopatství, výchovu dětí, prospěch sportu a samosebou sociální vrstvy.,

Komentáře (1)

kniha Svět podle Garpa recenze

Lector
09.10.2017

Mám pocit, že jde o rozšířenou anotaci, nikoliv o recenzi.