Francie namísto lásky?

recenze

Ideální manžel z nebe nespadne (2017) / Ivuska.09
Ideální manžel z nebe nespadne

Patricie je čtyřiadvacetiletá dívka, která právě dokončila magisterské studium francouzské literatury a historie. O směru svého dalšího života má zcela jasnou představu: alespoň na rok odjede do Francie. Chce lépe poznat francouzskou kulturu, načerpat informace z reality, procvičit si francouzštinu. A živit se může třeba hlídáním dětí. Nějakou práci si vždycky najde. Až se vrátí, převezme od rodičů knihkupectví, které společně v Písku vedou a ve kterém v podstatě vyrůstala (založil ho už její pradědeček před druhou světovou válkou). U toho může například překládat moderní francouzské spisovatele do češtiny. Krásný plán, nemyslíte? Jenže člověk míní a život mění.

I když Patricie po dokončení svého studia dostala nabídku zůstat na univerzitě jako asistentka, své plány si nerozmyslí. Ani přítel Honza ji nedokáže přesvědčit, aby nikam neodjížděla. S rokem ve Francii absolutně nesouhlasí. A vlastně ani s převzetím rodinného knihkupectví v Písku, protože sám je vázaný na Prahu, kde pracuje v ateliéru svého bývalého profesora (vystudoval architekturu). Ačkoli spolu chodí už dva roky, když Patricii postaví před volbu FRANCIE nebo JÁ, má Patricie okamžitě absolutně jasno o tom, co zvolí. A tak se vydá na svou vysněnou cestu.

"Pravda je," vložila se do hovoru odbornice na vztahy mezi mužem a ženou Věrka, "že kdybys Honzu opravdu milovala, do Francie bys na celý rok neodjela." Pokrčila jsem rameny. Pravda je, že zamilovaná asi nejsem. Pravda je, že bych odjela, i kdybych byla.

Nemyslete si, že tím to s láskou v tomto románu Aleny Jakoubkové skončí. Ba právě naopak. Ne nadarmo se říká, že ta nejromantičtější města jsou ve Francii. Kdyby Patricie věděla, jak se její život změní. Vše je najednou úplně jinak. Francie je tak barvitá a úžasná. Možná by tu chtěla žít. Ale musí převzít knihkupectví... Pak jí osud znovu postaví před podobnou volbu jako tenkrát, než do Francie odjela. Co myslíte, jakou možnost zvolí nyní? Možná se Francie s láskou vůbec nemusí vylučovat...

Ideální manžel z nebe nespadne je pro mě dalším skvělým románem spisovatelky Jakoubkové. I přes nějaké životní pády a rány osudu, kterým se nikdo z nás nevyhne, je vlastně pozitivní, barvitý a jeho čtení vás pohladí po duši. Věřte mi, že budete sami mít chuť vydat se do Francie a třeba se tam rovnou vdát. Zejména první polovina knihy je také tak trochu cestopisné dílo, takže poznáte spoustu francouzských památek a mimo jiné se seznámíte i s francouzskými delikatesami. Prostě další skvělý příběh, ke kterému se ráda vrátím.

Ivuska.09
19.12.2017

KZČ: To město, ale ta města - i zájmena se skloňují.

KZČ
29.11.2017

Město je rodu středního...