Final cut

recenze

Final cut – Vrah z internetu (2014) / Morsie
Final cut
Já si ale dávám zabrat! Thriller střídá thriller, sem tam to proložím nějakými démony, a zase jedu na thriller. Tohle léto začíná být trochu jednostranné, ale víte co? Mně to neva! Prostě, uvařím si heřmánkový čaj – vlastnoručně nasušený, zalezu si na verandu, pohodlně se uvelebím do křesla a už to jede. Už mě nikdo nezastaví – ani ta má otravná kočka!

Takový klídek a pohoda. Pravda, zní to trochu divně, mluvit o pohodě, když si čtu o brutálních vraždách, ale taková já už holt jsem. Je ale fakt, že můj poslední úlovek mě z klidu trochu – kecám, hodně – vyvedl.

Clara Vidalisová je berlínská policejní komisařka. Trochu neortodoxní, neboť má na kontě víc zasažených cílů, než kterýkoliv její kolega – a svědomí ji vážně netíží. Jenže upřímně, kdo by se jí divil – po tom všem?

Když před lety, ještě jako dítě, přišla rukou vyšinutého pedofila o sestru, slíbila si, že si na takový sajrajt došlápne, že ze světa sprovodí každého násilníka, pedofila, úchyláka a vrahouna, který jí zkříží cestu. A inu protože je to holka, co vždycky dostojí svého slova, berlínský odpad by se měl mít na pozoru.

No a snad se i má, tedy až na jednoho.

Když totiž jednoho dne v Clařině emailové schránce přistane anonymní zpráva s přiloženým videem, na kterém je – podle anonyma – samotným vrahem zachycena brutální vražda mladé dívky, Clara ví, že nastala její chvíle. Měla by si odjistit zbraň.

Ihned jak policie dívku z videa identifikuje jako Jasmin Petersovou, vydává se do jejího bytu. To, co čekalo za dveřmi, ovšem nikdo z policistů ani v nejmenším nepředpokládal.

Tělo zavražděné dívky zcela postrádá všechny orgány, krev a ostatní tělní tekutiny, je mumifikované a až na kost ohlodané od masožravých brouků, které tam vrah přinesl záměrně. Byl chytrý, důmyslný. Postaral se o to, aby se brouci nedostali k sousedům, a ti pak nepojali podezření. Promyšlené, ale především zcela se vymykající normálním, běžným vrahům.

A to je to míň šokující! Když se policisté podívají do Jasminina notebooku, zůstávají sedět s otevřenou pusou. Jasmin byla totiž ještě včera aktivní na svém facebookovém profilu. Jenže Jasmin je mrtvá aspoň půl roku? S kým si tedy její přátelé chatovali, a kdo za ni sdílel fotky z jejích údajných cest?

Vysvětlení je nasnadě: její vrah.

Claře je jasné, že tohohle ksindla, který si říká Bezejmenný, musí sejmout. O to pak víc, když zjišťuje, že Jasmin byla už třináctou obětí, a že vrah dál pokračuje ve svém šíleném tažení.

Jenže jak Claře pomalu dochází, Bezejmenný je docela jiný, nový druh vraha – s takovým se ještě nesetkala. Je chytrý, důmyslný, chladnokrevný, precizní. Je to psychopat, kterého to očividně baví a kterého ještě víc baví, hrát si s policií.

A to je teprve začátek. V pozadí toho všeho se chystá velká, vražedná reality show.

Ok, tohle vážně nebyl ten typ knížky, kterou už na začátku odhadnete. Bože, když jsem se dočetla k tomu videu s vraždou, už jsem měla oči navrch hlavy, a to bylo oproti tomu následujícímu jen slabý čajíček. Beze srandy, Final cut mi vážně nahnal strach.

A víte proč? Jak můžu vědět, že si píšu se svými kamarády a ne s nějakým magorem? Br! To je fakticky děsivé. Nicméně o to víc to z Final cut dělá výjimečnou knihu, která stojí za přečtení.

Jen doufám, že si z toho nevezme příklad nějaký šílenec, a že celou myšlenku nebude chtít uvést do praxe!

Komentáře (0)

kniha Final cut – Vrah z internetu recenze