Fascinující "Pan Grey"

recenze

Grey (2016) 5 z 5 / Samira
Grey

Zamýšlela jsem se nad faktem, proč se do čtvrté knihy stále pouští i ti, kteří tento žánr nevyhledávají. Odstíny však stále lákají a fascinují. Ano v žánru je mnoho výrazně lépe napsaných knih, ale právě jednoduchý jazyk, čtivost a úderné až skoro internetové vyjadřování je podle mého názoru jedním z hlavních atributů tak masivního úspěchu, protože získá i ty, kteří za normálních okolností po žádné knize nesáhnou.
Jak si však mohla získat i ty druhé. Autorce se povedl dokonalý snový mix a nemyslím si, že hlavní roli hrají pouze peníze hlavního hrdiny, i když jejich částečný vliv nepopírám. Už proto, že by tak snadno nemohl realizovat některé fantazie. Přece jen herna někde ve sklepě by asi hodně děsila, zatímco, luxus přináší v tomto případě pomyslný pocit bezpečí.
Tím nejdůležitějším je však hrdina sám, z vnějšího pohledu je to vlastně labilní narušený jedinec, ale také zranitelný a fascinující objekt pro průzkum. V reálném životě by nám pro takový průzkum chyběla odvaha, nebo by zasáhl zdravý rozum. Ale prostřednictvím knihy můžete tento únik z reality zvolit a prožít pomocí fantazie na vlastní kůži. Je třeba zdůraznit také jeho nedotknutelnost a nedosažitelnost. Která tomuto počinu dává punc jedinečnosti a pocit, že jste toho schopná jen vy.
Autorka dále vyniká především v mailové přiložené konverzaci, která příběhu dodává šťávu. A je fenoménem dnešní doby.

A jaký je vlastně Christianům pohled. Těšila jsem se na něj už od konce poslední knihy, protože poprvé nabízel pohled do narušené mysli.
Jeho pohled v samotné knize pak splnil má očekávání a některá dokonce předčil. Z Eleny pořádně mrazilo. Chválím dobrý popis jeho charakteru a myšlenkových pochodů. Velmi zajímavé je pak srovnání jednotlivých situací, kdy každý z hrdinů vlastní jinou motivaci, či situaci vyhodnocuje po svém.
Jednoznačně šlo o trochu tvrdší čtení, kniha byla také celkově vyzráleji napsaná. Velikým kladem je absence vnitřní bohyně a také svižněji a surověji podané erotické scény.

Odstíny budou nepochybně fascinovat ještě dlouho, ale zda budou mít o ně zájem i další generace si nejsem jistá. Ty budou mít zase nějaké svoje „ODSTÍNY“.
Rozhodně se pustím i do následujících dílů z jeho pohledu, ale co by mě skutečně zajímalo, jak by se autorce vedlo v další knize, o někom úplně jiném.

Samira
14.02.2016

Děkuji :), přece jen bych, ale začala s dílem prvním. Pokud si vás získá příběh, bude se vám líbit. Na rozdíl od tohoto dílu, však nemá tak zdařilý překlad, nad kterým budete muset přimhouřit oko a onu zmiňovanou bohyni. Za zkoušku však stojí!

Aracely
14.02.2016

Nádherná recenze ! :-) Ač jsem žádný díl odstínů nečetla , tak recenze mně hodně nalákala tomu šanci dát. Krása , nemám slov! :-)