Tato recenze byla smazána.

Falešný román

recenze

Falešný román (2017) 3 z 5 / Blahona
Falešný román

Ema Studená nemusela v životě hnout ani prstem. Ve svých 27 letech žije stále u otce obklopena bohatstvím. Nepracuje. Jejím smyslem života je nakupování značkových hadříků a navštěvování barů se svými přáteli. Aby nevypadala před otcem jako úplný parazit, předstírá, že je spisovatelka a píše román. Dokonce si za desítku koupila i psací stroj. K její smůle otec jednoho dne zjistí, co ve skutečnosti Ema píše. Objeví pouze nelichotivé poznámky na jeho osobu a celou rodinu. To ho naštve natolik, že Emu vystěhuje do pronajatého bytu. Aby Ema mohla zaplatit 45 000 Kč měsíčně za svůj nový velký byt, bude muset začít jednat. Sobeckou a zhýčkanou Emu napadne jediná možnost, jak z toho ven - pořídit si bohatého manžela s tučnou kreditkou.

Můj dojem:

Prvotina mladé autorky mě zaujala obálkou, která je prostě fantastická. Na její přečtení mě však navnadila především anotace na přebalu. Ještě jsem totiž nečetla žádný příběh s podobně nemožnou hrdinkou.

Je psána formou deníkových zápisků z pohledu hlavní postavy.

Z knihy mám popravdě rozporuplné pocity. Proč?

V prvé řadě je to charakterem hrdinky. Na jednu stranu je Ema svou sobeckostí, leností, povrchností, nevyzrálostí hraničící s dětinskostí originální a neotřelá postava a díky tomu jsem se bavila nad její hloupostí. Kniha je navíc napsána čtivě s lehce ironizujícím tónem.

Na druhou stranu ta samá stránka Emina charakteru mě vytáčela a já jen kroutila hlavou, jaká je to pipina. Je to nejspíš způsobeno tím, že takových Emě více nebo méně podobných žen je v dnešní době bohužel dost a pak když si o tom čtete v knize, je vám z toho smutno a možná i trochu úzko. Je to ale právě postava Emy a téma, proč stojí za to si knihu přečíst. Je neotřelá a originální.

Bohužel v tuto chvíli lze knihu těžko hodnotit, protože ještě není ukončena. Na závěr si budeme muset počkat do dalšího dílu. Právě závěr bude rozhodovat o celkovém vyznění a může knihu vyzdvihnout nebo ji potopit. Tady mám trochu obavy z věku autorky, která ještě nemůže mít dostatek životních zkušeností. Ráda si ale počkám na druhý díl a třeba budu příjemně překvapena.

Pokud jde o vývoj Emy, ta se v prvním díle moc nezměnila. Zatím jí vše vycházelo a nemusela čelit žádným větším výzvám. Jen otcovu kreditku hodlá vyměnit za kreditku svého budoucího manžela, kterého získala na můj vkus až moc snadno. Na konci příběhu máme stejně sobeckou a povrchní holku, která jde po penězích, jako na začátku. Doufám, že budoucí tchyně Milena jí pořádně zavaří, aby dostala šanci se vzpamatovat a konečně prozřela.

Vše, co jsem dosud napsala, neberte jako kritiku knihy, to jsou spíš dojmy a emoce, které ve mě kniha vyvolala, což je dobře a pro knihu pozitivní.

Knize se bohužel nevyhnuly chyby. Především jde o její rozvleklost. Autorka se hodně opakuje. Tempo příběhu tím trpí a kniha začíná nudit Některé pasáže bych proto proškrtala. Rozdělení knihy na dvě části je nešťastné. Prvnímu dílu by prospělo, kdyby měl o nějakých 100 stran méně. Navíc přináší jen seznámení s postavami a naznačení konfliktu. Tím je příběh neucelený a opravdu mu to škodí. Kdyby oba díly vyšly v celku, mohla mít kniha začátek, prostředek a konec, jak se sluší na každý dobrý příběh. Za mě velká škoda, která se projeví na závěrečném hodnocení.

Závěr:

Kniha zpracovává zajímavé a aktuální téma a rozhodně stojí za přečtení. Doporučovala bych jí všem ženám od mladších čtenářek až po ty nejstarší. Každá z nich v ní může najít něco jiného. Některé budou s Emou soucítit a budou jí fandit, jiné ji budou nenávidět za její povrchnost a chladnou vypočítavost. Bude záležet na osobních životních zkušenostech každé čtenářky. A já osobně toto shledávám na knize zajímavé. Prostě ji zkuste.

HODNOCENÍ: 63%

www.kniznisiesta.cz