Extrémní a neuvěřitelná kniha

recenze

Příšerně nahlas a k nevíře blízko (2006) / Klára11
Příšerně nahlas a k nevíře blízko

11. září 2001. New York. Útok na Dvojčata. Mezi těmi, kdo někoho ztratili, je i Oskar. Oskar, zvídavý, chytrý, ale také dosti drzý kluk ztratil svého skvělého tátu, kterého bezmezně miloval. Táta mu vždy připravil nějaká dobrodružství a vyprávěl mu úžasné příběhy.
Oskar se po roce odváží vkročit do tátova šatníku, kde omylem shodí vázu. Uvnitř vázy je ovšem malinká obálka s jednoduchým nápisem Black, v níž se nachází zvláštní klíč. Co když mu táta přichystal poslední dobrodružství? Oskar se tak vydává do ulic New Yorku, aby našel a navštívil přes 4 000 Newyorčanů s příjmením Black.

Kapitoly se střídají, v jedné kapitole mluví Oskar o průběhu jeho pátrání a v další kapitole vypráví jeho babička a děda, kterého nikdy neviděl. Tito dva píšou v podobě dopisů. Popisují svojí lásku, také to, proč tajemný nájemník babičky přestal mluvit a na dlaně si dal vytetovat slova ano a ne. Babička nechce, aby se někdy Oskar s nájemníkem setkal. Abych byla upřímná, jejich kapitoly mě až tak moc nebavily, nicméně to plně vyvažovaly kapitoly Oskara plné vtipu, drzosti, chytrosti a někdy i smutku. Příběh je napsaný neskutečně poutavě a zajímavě, knihu doprovází černobílé obrázky a někdy zvláštně napsané stránky.

Tahle kniha je extrémní a neuvěřitelná. A já ji doporučuji. Ohromila mě.