Existuje naděje na útěk z labyrintu?

recenze

Labyrint: Útěk (2014) 5 z 5 / telileov
Labyrint: Útěk

Pamatujete si na všechny ty knihy, o kterých se psalo, že jsou pro příznivce Hunger games, ale legendární hladové sérii se stejně nevyrovnaly? Radši se posaďte, Dashner strčil Collinsovou do kapsy! Přišel s neokoukaným, dobrodružným, dystopickým sci-fi, zasazeném do budoucnosti lidstva o smrtícím labyrintu, odhodlaných chlapcích a jedné dívce, která všechno změní...

Thomas, hlavní hrdina knihy, si nepamatuje nic ze svého života, jeho život jakoby začal ve výtahu, kdy se objevil na Placu. Ocitl se ve skupině několika desítek chlapců, kteří jsou na místě již dva roky a stejně jako on si z předchozího života nic nepamatují. Kolem nich se obepíná labyrint plný vraždících monster, celé dva roky se chlapci snaží najít cestu ven, ale bez úspěchu. Den po Thomasově příchodu se ale výtahem objeví dívka a všechno, úplně všechno, se změní...

Postupně narůstá nebezpečí, Tvůrci labyrintu, kteří sem chlapce a Teresu poslali, jejich situaci zhoršují a nejspíš jim nezbývá příliš času. Je na čase tuhle hru ukončit. Vede ale z Labyrintu skutečně jakákoli cesta ven?

Celý svět, labyrint, funkce, příběh - vše bylo naprosto dokonale promyšlené. James Dashner dokázal šokovat, donutil mě lapat po dechu a žasnou nad tou bezmeznou genialitou, pomocí které příběh vystavil a o niž je celý děj opřen. V knize se neustále něco dělo. Číst tuhle knihu bylo jako procházet labyrintem a nikdy netušit, co vás čeká za dalším rohem. Napětí a akce knize rozhodně nechybělo.

Mimo jiné je v knize skvěle vykreslena lidská psychika. Jak se lidé zachovají, když se objeví na takovém místě, aniž by si cokoli pamatovali? Jak se dovedou smířit s tím, že nevědí proč tu jsou, kdo jsou a jak se dostat ven? Jak se budou chovat po letech strávených hledáním cesty, aniž by nějak uspěli? Jak se budou vyrovnávat se smrtí ostatních, která mohla potkat i je? Tisícero dalších otázek ohledně psychické stránky člověka, které na člověka zkrátka zapůsobí.

Kniha se četla skvěle. Je tak čtivá, tak napínavá a akční, že si člověk nechá ujet autobus, jen aby nemusel přestat číst. Chytne vás a nepustí, ohromí vás, při čtení vám bude běhat mráz po zádech - ze strachu, napětí, geniality. A rozhodně donutí přemýšlet - hodně přemýšlet, až ve vaší hlavě nezbude místo na nic jiného, než na Labyrint. A až přijde konec, budete autora proklínat a prahnout po dalším dílu.

James Dashner je spisovatel s velkým S, který konečně vyrazil do světa s něčím, co se stane pro čtenáře legendou, co budou všichni znát a všichni to budou číst a já se jim vůbec divit nebudu, protože ta kniha za přečtení stojí. Osobně si dovolím říct, že předčil mnohé autory dystopických sérií před sebou, dovolím si označit nejen za nejlepší dystopii, ale i za jednu z nejlepších knih, kterou jsem kdy četla.