Etiketa a špionáž

recenze

Etiketa & špionáž (2014) / Maragad
Etiketa a špionáž
Jedna věc je, naučit se správně dělat pukrle a něco docela jiného je, umět přitom vrhat nožem. Vítejte v Penzionátu mademoiselle Geraldiny, určenému ke kvalitní přípravě mladých dívek.

Sofronie Angelina Temminnicková se nikdy nechovala jako pravá dáma. Lépe než pukrle jí vždycky šlo lezení po stromech a rozebírání a zkoumání různých strojů. Třeba kuchyňský výtah, panečku, to je stroj. Navíc starší sourozenci teprve čtrnáctiletou Sofronii velmi dobře vyškolili, pokud mezi nimi chtěla uspět, musela být velmi vynalézavá. A právě kvůli svým společenským přešlapům se Sofronie dostala do Penzionátu mademoiselle Geraldiny. Z Penzionátu by měla vyjít nejen jako zasnoubená dívka, ale hlavně jako pravá dáma.

Sofronie ale již brzy zjišťuje, že Penzionát zase není tak obyčejný, jak se zdá. Nejen že sídlí v obrovské vzducholodi, jež se pohybuje nad blaty. Ale ze země ji hlídá vlkodlak. A jeden z učitelů je upír. Sofronie už tuší, že ji tady rozhodně nečeká jen výuka tance, kreslení, hudby a oblékání. Kdyby jen předem věděla, jak velké dobrodružství ji čeká. Nejen že si užije spousty srandy, ale také musí odhalit jedno velké spiknutí plné Pístů, Piklounů, vzducholapků a kotelníků.

„Kdo si myslíš, že jsi? Bezvýznamný nováček. Nejsi ničím výjimečná. Nejsi nijak dobrá. Jsi na sebe, a na to, že jsi zachránila kočár, pyšná? No, já jsem se o tvou pomoc neprosila! Já jsem nejlepší studentka a tohle je moje absolventská mise. Dali mi za úkol přivést tři hloupá děcka.“ Str.38

Gail Carrigerová je pseudonym americké spisovatelky a archeoložky zaměřené na podžánr sci-fi a fantasy literatury steampunk. Skutečné jméno autorky je Tofa Borregaard. Trochu jiný penzionát není první sérií úspěšné autorky, několik knih již na svém kontě má a všechny je spojuje právě steampunk - žánr zaměřený na technologii a páru, jenž se odehrává v alternativní historii, sci-fi realitě nebo budoucnosti. A jeho vliv se promítá nejen do strojů, ale i do módy.

Série Trochu jiný penzionát se odehrává v alternativní historii a připomíná nám nejvíce přelom 19. století, kdy ženy nosily objemné róby se spoustou spodniček. Velký důraz se klade na etiketu, ženy musí být poslušné, ovšem pro získání špionské praxe se v dívkách podporuje i lhaní, vykrucování a vynalézavost. Díky tomu se Sofronie setkává s výukou typu - jak omdlít a přitom si nepomačkat sukně. Jediné čeho se Sofronie děsí, je vražda. Bojí se, že nezvládne někoho zabít. Ale jinak je učiteli vychvalována – umí být velmi vynalézavá - je vidět, že dosavadní školení od sourozenců dostala pořádné. Navíc jako hlavní hrdinku si ji rychle oblíbíte. I ostatní postavy vám více či méně přirostou k srdci. Každá z dívek je jiná a originální a i mezi učiteli se brzy skvěle orientujete, a tak nehrozí, že byste se v ději ztráceli.

Pára a technologie jsou tady zastoupeny v dopravních prostředcích, jako jsou vzducholodě. Pomocí nich se nepřepravuje jen Penzionát, ale i vzducholapkové – vzdušní zloději. Dále se v příběhu setkáváme s mechanickými pomocníky - stroji, které si můžete představit jako roboty, jenž jezdí po kolejích zabudovaných v zemi a na živu je udržuje uhlí, které konzumují, spalují v kotli a vylučují z těla pomocí páry a popela.

Mlha se rozestoupila a poslední paprsky slunce ozářily Penzionát mademoiselle Geraldiny pro kvalitní přípravu mladých dívek. Ne, škola se nepohybovala po blatech na stovkách malých nožiček. V celé své majestátnosti se vznášela nad nimi. Str. 44

Etiketa a špionáž je velmi povedeným prvním dílem série, jež čtenáře vtipně seznamuje se žánrem steampunk. Mladé čtenáře jistě nadchne spousta dobrodružství, které Sofronie se svými přáteli zažije, ale i ti starší si v knize přijdou na své. Gail Carrigerová píše velmi poutavým stylem, a tak je možné, že po dočtení zjistíte, že jste pročetli celou noc a chcete ihned další díl, jenž vyšel pod názvem Úklony a úklady.

Zdroj recenze http://fantasy-maka.blogspot.cz/

Komentáře (0)

kniha Etiketa & špionáž recenze