Eragon aneb Jaké to je sedět na hřbetu draka

recenze

Eragon (2004) / Jolilinka (1183 views)
Eragon aneb Jaké to je sedět na hřbetu draka
Na to, jak je tahle kniha známá a oblíbená, mi přijde, že ani v nejmenším není tak dobrá, aby se mohla sklízet takového úspěchu. Na můj vkus je to jen další, zbytečně opěvovaná, nudná a nezajímavá tetralogie, kterou lidi až příliš přeceňují.

Eragona jsem si koupila jen proto, že je to tak známá kniha, a tak jsem na ni měla očekávání, ne sice až příliš velká, ale přesto jsem čekala, že to bude stát za to. Bohužel jsem se velmi spletla.

Eragonův příběh mě vůbec nevtáhl do děje, rozhodně to není ten typ knihy, od kterého byste se nemohli odtrhnout, který by vás tak poutal, až byste nemohli přestat číst. Naopak, kniha je nezáživná, nudná a hrozně špatně se čte. Naprosto obdivuji lidi, kteří přečetli celou sérii hned několikrát a ještě je to neomrzelo.

Eragon je obyčejný vesnický kluk se zcela obyčejným životem. Jednoho dne však najde dračí vejce a jeho život se rázem změní. Čeká ho úprk z vesnice, putování Královstvím a strastiplná cesta.

Jak překvapivé, že? Vždycky se tím nejvýjimečnějším stane právě ta neobyčejnější postava z celé knihy. Co by to bylo za knihu, kde by to tak nebylo? Toho se opravdu dočkáme úplně všude, takže v tomto ohledu není kniha ani trochu originální. Pak jsou tu draci: ty také najdeme ve spoustě knih a ani v této knížce to není žádnou horkou novinkou.

Nemohu říct, že Eragon není skvěle propracovaný příběh, který byl nejspíš šíleně dlouho vymýšlen. Zápletka je opravdu velká a rozuzlení stále nepřichází. Přesto v knize není téměř nic napínavého a celou jsem ji přečetla jen a pouze z nutnosti.

Netuším, jak se tahle nudná a nezajímavá, navíc příšerným stylem napsaná kniha mohla stát světovým bestsellerem. Čte se špatně, děj je nudný a téměř se nehne z místa. Kniha je nezáživná a opravdu špatně podaná, navíc originalita je opravdu na štíru. Tedy alespoň v některých záležitostech. Jiné originalitou přímo překypují, to však stále není nic, co by mě překvapilo nebo zaujalo.

Film je snad ještě mnohem horší než kniha. Polovinu knížky vynechali, a kdo viděl nejdříve film a až potom četl knížku, nebo ji nečetl vůbec, nejspíš polovinu a možná i víc nepochopí. V tomto ohledu také nechápu, proč nezfilmovali i ostatní díly. Je to zvláštní a divné, navíc film člověka také moc nezaujme a když se nedočká i pokračování ve filmové podobě, nejspíš na něj brzy zapomene. Není to ten typ filmu, ke kterému by se člověk zrovna dvakrát rád vracel.

Celkově hodnotím pouze jednou jedinou hvězdou, a i to mi možná připadá až moc kladné zhodnocení, když uvážím, že kniha nestojí opravdu za nic. Myslete si co chcete, klidně se můžete pokusit můj názor vyvrátit, to mi ani trochu nevadí. Mým názorem však je, že tato kniha je jen další zbytečně opěvovanou a populární knihou, která však v porovnání s tím, jak je známá, není ani z poloviny tak dobrá, i kdyby byla stokrát lepší. Rozhodně nedoporučuji, já sama se k ní rozhodně už nikdy nebudu vracet.

kniha Eragon recenze

21.09.2016

DominaCZ, aby bylo jasno já jsem děkování četla, vím o tom co je a není tam napsané a to že tu bráním svou oblíbenou knihu i autora, není nic zlého a navíc kdyby se skutečně jednalo o dílo rodinné, Paolini by určitě nedal za spisovatele jen sebe. A to jestli si myslíte, že to nebylo jeho dílo je jen vaše věcy váš názor, vážně nemám za potřebí se o tomto dohadovat, protože tato kniha je dle mého názoru jedna z nejlepších co jsem četla. A co jsi budeme povídat tak i pan Tolkien, ale také paní Rowlingová, by to bez svých blízkých nezvládli.... a samozdřejmě i mnoha dalších spisovatelů.

DominaCZ
20.09.2016

Recenze přesně vystihuje můj pocit, který jsem taky jasně popsala v komentáři u knihy.
Jen bych chtěla dodat směrem k uživateli Fantasy01 zhruba toto: nadaným pisatelem bych ho nenazývala a také bych ho neoslavovala, protože ta jeho "práce", kterou v údajných 15ti vyprodukoval, nebyla jeho - doporučuji proto řádně si pročíst poděkování, kde jasně píše, že se o vydání zasloužilo jeho RODINNÉ nakladatelství ( kdo jinej by ho protlačil než rodina, že??) a že děkuje mnoha lidem, kteří mu opravili děj a hrubky ( někde děkuje myslím svý babičce, která ho radou ohledně děje donutila rozsáhle změnit začátek - takže čí je potom ten text?? no jasněže lidí kolem něj a na tom vážně nic k obdivu a poklonám není) - proto je pro tolik lidí přeceňovanou, falešnou figurkou.
Chápu nadšení fandů, ale je dobré otevřít oči realitě.

07.11.2015

Súhlasím, ani mne sa koľkokrát nepáčilo, čo som čítala. Ale myslím si, že Paolini mal trošku spisovateľsky dozrieť, kým vydal knihu, lebo talent on má, len to bolo nezrelé.

07.11.2015

Už mě to nebaví, já se vyjádřila jasně a už to tu nechci komentovat. Já jsem twillight nečetla, ale některým se to hold líbí a líbit se jim to bude a populární je hlavně film než kniha. Koukala jsem na vaše přečtené knihy a u některých se mi také nelíbilo jak jsou napsané, ale nemůžu říct že je ten příběh špatný. Ale tady jde taky o věk autora a na to kolik mu je to je skvěle napsaný. Myslím že hodně známých autorů by v jeho věku nic podobného nedokázalo.

07.11.2015

No, na väčšine mojich obľúbených kníh milujem každé písmenko, a jediné, čo mi na nich prekáža je, že nie sú dlhšie, nech si kritici rozprávajú čo chcú.
Vôbec nie je pravda, že zle napísaná alebo neoriginálna kniha má menej čitateľov. Niektorí nevedia, že kniha je neoriginálna a niektorí čítajú tak málo, že si neuvedomujú, že je zle napísaná. Ak z toho vynecháme Eragona, tak napríklad séria Twilight je napísaná skutočne hrozne, a koľko si našla fanúšikov.

07.11.2015

Ovšem že každá kniha má i své špatné stránky, mě třeba zklamal konec, ale to má KAŽDÁ kniha. Tvrdíte že na tom jak je kniha napsaná nezáleží, ale přece když je kniha špatně napsaná o to míň má čtenářů a když kniha není originální, radši si přečtu knihu která je svým způsobem originální a ne okopírovanou knihu. Ale to se přece nedá, aby hold něco neudělal stejně jak říkáte. Tolkien i on udělal hodně věcí stejných jako u starších fantasy knih, ale má úplně originální příběhy a nápady na kterých jsou knihy založeny, stejně jako Paolini. A už mě to tu nebaví řešit, ale věřte že budu bránit jak celí odkaz dračích jezdců, tak i Paoliniho Ps: každý má své mouchy a tak je to i u knížek nic a nikdo není dokonalí.

07.11.2015

Niektoré fantasy knihy u nás vychádzali aj pred revolúciou, to je pravda, napríklad Hobit, ale neoznačovali sa ako fantasy a bolo ich málo.
Do Eragona som sa určite nevžila, máte pravdu, bolo to pre mňa priveľmi naivné. Ale každému sa páči niečo iné, niekto knihu miluje, niekto vidí predovšetkým chyby. Aj moje milované knihy majú svojich oponentov, s tým sa nedá nič robiť, oni to tak proste cítia a nijakými argumentami sa k zmene názoru prinútiť nedajú. Buď ich kniha oslovila, alebo nie a nakoniec ani nezáleží na tom, či je originálna a dobre napísaná.

07.11.2015

ANO můj děda cestoval po celém světě, takže ano má nejstarší knihy v angličtině, ale fantasy se u nás prodávalo daleko dřív, to jsou asi knihy které neznáte. Eragon a vykrádač Tolkiena? tak to je asi hodně velký omyl ano jsou tam stejné rasy, až na několik ras, které jsou v Eragonovi. Páni ani nevím ke komu bych přirovnala Eragona s Safirou a jejich nezlomné pouto to rozhodně v hobitovi a pánu prstenů není, ale i tak jsou i tyto knihy skvělé. Navíc oba autoři své knihy pojali úplně jinak a jsou úplně jinak napsané, trochu je to tím že jsou napsané v úplně jiné době. Ale Eragona by jste četla úplně jinak kdyby jste byla mladá jako já, protože Paolini to pořád psal dětskýma očima. A jak by to Paolini mohl tak zkopírovat, když to psal podle některých událostí svého života? Pochybuji že jste se vžila do celé série jako my kteří, ho známe úplně nazpaměť. A ještě tohle spíš novodobé knihy jsou vykrádače celé seríe odkazu dračích jezdců. a už se s vámi nechci hádat, ale já znám pravdu stejně jako neuvěřitelné množství fanoušků této série kdyby to tak bylo jak tu tvrdíte. Pak by všechny recenze byli úplně jiné, záporné kterých je minimum a pomalu nikdo by neznal knihy zvané ERAGON,ELDEST,BRISINGR,INHERITANCE.