Emocionální exploze s miliardou přečtení!

recenze

Tajemství (2016) 5 z 5 / Samira
Tajemství

Série After se nestala světovým fenoménem s miliardou přečtení online jen tak pro nic za nic. Už po prvním díle jsem se zamýšlela nad tím, jak je něco takového možné. Prvním atributem je nepochybně čtivost, která se někdy nedoceňuje a mnohdy se rovnou bez rozmyslu označí za literární brak. Ale uměním je, jak si jinak vysvětlit, že po skoro dvou tisících stranách vám stále bere dech a nepochybujete o tom, že se vám ho nedostane ani v díle závěrečném. Na jednu stranu jsem zdrcena, že nemohu číst hned dál, ale mé tělo je rádo, neboť by již další emocionální nápor nezvládlo a po pravdě ani další pročtenou noc.

Atributem číslo dvě bylo již od počátku klasické schéma příběhu, který není složitý, ona naivní a nevinná, on nevraživý, neskutečně okouzlující a přítažlivý bad boy. Napsáno je to jednoduchým jazykem, ale tak, že se nestíháte nadechovat. A to se mi u knížek stává jen málokdy. První díl natolik uchvátil jednotlivými vyhrocenými scénami, že čtenáři podobně jako hlavní hrdince unikl celek a přišel náležitý šok. Překvapit autorka opravdu umí, stejně jako pracovat s postavami, dialogy, osobními motivacemi hrdinů i jejich vzájemnými střety. Napsáno je to natolik lehce a sugestivně, že ačkoli neustále kroutíte hlavou, nemůžete přestat. Není to však tak, že pokud se podíváte s odstupem najdete jen jednoduchý příběh vysokoškolské velmi komplikované a vášnivé lásky. To sice také, ale nad příběhem pevně vládne autor, který nás provádí jako své loutky, utlumuje naši pozornost emocionální explozí a přitom je o výrazný krok před námi a vždy něčím překvapí.

Atributem číslo tři je pak autentičnost, kdy je příběh vyprávěn jakoby v reálném čase, máte tak pocit, že jsou hrdinové vaši známí, protože se vám nemohou po tolika stranách nedostat pod kůži. V prvním díle jsme výrazněji pronikli pouze do postavy Tessy, od druhého se pohledy hlavních postav střídají, takže se ke slovu dostane i Hardin. Jehož příběh se zejména ve třetím díle dostává do popředí.

A jaký je sám třetí díl After Tajemství. Neskrývám obdiv, neboť mě zase zastihl nepřipravenou. Tajemství, ač tušené a v náznacích prolnuté celou knihou, mne stejně dostalo na kolena, hlavně jeho rozsah a zpětné rozebrání souvislostí. Které bylo zvládnuto mistrně.
Ptáte se se jestli se Tessa a Hardin zase hádají a věčně rozcházejí, odpovídám ano i ne. Hádek je tak opravdu neuvěřitelné množství, hlavně v první třetině, ale konečně někam vedou a mají smysl, i když to tak na první pohled nevypadá. Od druhé třetiny pak oba hrdinové konečně pomalu dozrávají a proměňují se, ani zdaleka již nejsou stejní jako na počátku, ale změna je to uvěřitelná a reálná. Tajemství se dozvíme až na samý závěr, i když se k němu již nějaký čas schyluje. Bude mít veliký dopad a je nasnadě, že závěrečný díl nebude ani trošku poklidný, naopak bude jednoznačným vyvrcholením série.

Obdivuhodný styl autorky, který se v mnohém od ostatních liší, si nemusí získat každého. Věřím, že budou tací, které rozčílí, ale stejně nebudou moci přestat číst. Ti druzí, kam se řadím i já sama, se ke knihám budou mnohokrát vracet a před každým novým dílem spát do zásoby, aby to přežili. Protože když už si vás tato série jednou chytne, jen tak vás nepustí.

Doporučuji!

Samira
11.05.2016

Děkuji :), určitě se ti bude moc líbit. Nebála bych se ani počtu stran, naopak většinou lituji, že není delší :).

Aracely
11.05.2016

Neznám a nečetla jsem Samiro, ale věřím ti každé slovo! Je to nádherná a podrobná recenze. Ráda si ji někdy přečtu :-)