Elixír vinaře Salaby

recenze

Elixír vinaře Salaby (2013) 3 z 5 / Lensiiee
Elixír vinaře Salaby

Historický román s kapkou nápoje bohů? Ano, ideální kombinace pro mě a určitě i pro spoustu dalších čtenářů. Nalejme si tedy kapku (nebo radši rovnou dvě) dobrého vínka a směle do toho.

Autorem tohoto díla je profesor Petr Jirounek. Tento vzdělaný pán přednáší neurofarmakologii a neurofyziologii na lékařské fakultě. Je již zkušeným autorem detektivních příběhů, článků o vesmíru a odborných článků z neurofyziky.

Příběh se odehrává převážně v roce 1959. Jednou z hlavních postav je zde známý matematik a astronom Tadeáš Hájek z Hájku. Tadeáš je také dvorním lékařem císaře Rudolfa II. a právě zdraví tohoto císaře mu leží na srdci. Císař trpí těžkou melancholií a Tadeáš Hájek z Hájku si láme hlavu s tím, jak tento císařův neduh vyřešit. Jakožto velmi vážený a vzdělaný člověk ví, že nemůže požádat o radu jen tak někoho. Rozhodne se tedy požádat o pomoc o třicet let mladšího, uznávaného botanika Adama Zálužanského ze Zálužan. Oba lékaři dají hlavy dohromady a dospějí k závěru, že jedinou cestou jak pomoci Rudolfu II. je získat tajemný herbář s popisem podivných bylin, psaný v záhadném jazyce.

Tajemný orientální herbář kdysi vlastnil apotékář Brázda a podle lidí, kteří znají podrobnosti o tomto herbáři, existuje jedna bylina, které může císaře vyléčit. Adam a Tadeáš Hájek z Hájku se pouští do pátrání po herbáři a jsou ochotni za něj i dobře zaplatit. Jak vysoká je však cena tohoto herbáře? Pro dva lidi má bohužel cenu nejvyšší.

Adam a Tadeáš zjišťují, že nejsou jediní, kdo touží po herbáři a proti nim stojí někdo, kdo se nezalekne jen tak něčeho.

A právě v tuto chvíli nám do děje vstupuje další důležitá osoba. Není jí nikdo jiný než sám vinař Jakub Salaba. Nejdřív však žádným vinařem není. Je to pouhý tesař, který se shodou okolností v Praze seznámí s Francouzem Louisem, který jej pozve do své vlasti. Jakub se nenechá dvakrát pobízet a prostě a jednoduše vyrazí směr Burgundsko. Kde asi tak může skončit zručný tesař v úrodném vinařském kraji? Ano, samozřejmě, že ve vinařství u sudů. Než se rok s rokem sejde, je z Jakuba zkušený vinař, kterému se stýská po rodném kraji. Vyráží tedy zpět do Prahy a kolotoč událostí se opět roztáčí.

Elixír vinaře Salaby má v celku zajímavý námět. Bohužel zpracování je poněkud horší. Často se mi při četbě stalo, že se mi myšlenky rozutekly na všechny možné světové strany a já jsem po přečtení pár stránek zjistila, že vůbec nevím, co jsem to teď vlastně přečetla.

Pan Jirounek již napsal několik detektivek. Já osobně se za odborníka na tento žánr nepovažuji, proto se nechci pouštět do hodnocení kvalit detektivky, ale každopádně bych byla raději, kdyby příště autor zasadil děj svého příběhu do současnosti. Nebyl zde jediný popis doby, který by mou fantazii dokázal naladit na rudolfínskou Prahu.

„Představ si, že by v tom herbáři byl skutečně návod na výrobu nějakého znamenitého a účinného lektvaru,“ zazubil se Hájek.
„Třeba na Elixír života,“ usmál se Adam.