Elita

recenze

Elita (2015) / knižní moora
Elita
Na začátku Elity je šest dívek. Čeká nás jedna zrada, jedno vyřazení a dvě dívky, které soutěž opustí. Podaří se Americe udržet si pozornost Maxona a naopak svou bývalou lásku Aspena od těla?

Ne tak docela. Elita dokazuje, že princ je sice princ, ale taky je úplně normální chlap. A Amerika? Ta je normální ženská, která neví, co chce, i tehdy, když to vlastně ví. Aspen ztrácí své kouzlo a už mu ani frajerská uniforma nebo nárůst svalové hmoty nepomáhají. Stává se z něho gumový panďulák, který se kymácí ve větru Američiných nálad.

Děj druhého dílu se odehrává v paláci během několika týdnu. Účastnice selekce procházejí dalšími zkouškami, které mají odhalit jejich slabiny a přednosti, aby si s jejích pomocí mohl Maxon vybrat manželku. Je ale Maxon skutečně tím, kdo si budoucí princeznu zvolí?

Elitě se často vytýká, že se dějově neposunuje dopředu. S tímto názorem částečně souhlasím, ale je nutné dodat, že se příběh vyvíjí. Autorka nás nechává nahlédnout do života v paláci, odkrývá některá jeho tajemství a rozvíjí okrajová témata. Tento krok velice vítám, protože napsat tří dílnou sérii pouze o tom, že Amerika neví, koho by chtěla milovat, by bylo otravné. I tak si čtení zasluhuje pár hlubokých nádechů a výdechů. Ale ruku na srdce, v sedmnácti jsme byly holky všechny podobně pitomé.

Řadím se mezi čtenáře, kterým Elita přišla mnohem lepší a zajímavější než Selekce a kdo v ní vidí spoustu nových, a pro příběh zajímavých, zvratů.
Tituly z nakladatelství CooBoo se pyšní v drtivé většině povedenými obálkami. Nejinak to je u Elity, jejíž podoba je převzatá z originálu. A proč ne? Je fajn rozpoznat kvalitní obálku a tu jen převést do české mutace, než jí vytvářet za každou cenu novou podobu.

V textu mě nepraštila do očí žádná chyba ani překlep. Změnilo se vyjadřování Ameriky, a to k lepšímu. Překladatelka upustila od rádoby cool mladistvých výrazů, které mi v Selekci sem tam pily krev a celkově posunula text na vyšší úroveň.

Byla by chyba očekávat, že v druhé ze tří knih děj poskočí míle dopředu. Elita je rozhodně kvalitní vatou mezi Selekcí a První, která zkvalitňuje a rozšiřuje příběh, a která zachovává obrovskou kvalitu prvního dílu-čtivost.

Komentáře (0)

kniha Elita recenze