Elena a Charlik

recenze

Čarodějka (2014) 4 z 5 / Safienka
Čarodějka

Les a elfové z Pána prstenů. Hlavní hrdinka jako by vypadla z oka Rebelce. Příběh s draky, s magií starou jako Země sama. To vše můžete očekávat od prvotiny Kristiny Hlaváčkové.
Další dílo ze série Young adults, kterých se začíná objevovat víc a víc. Zaplňuje se tak žánrová mezera, která je určena všem mladostarým. Všem, kteří mají rádi jak fantasy, tak napětí, zábavu a příběhy s mladšími hrdiny.
Nečekala jsem nic a dostala příjemně čtivý fantasy příběh. Seznamujeme se s Elenou, osmiletou holčičkou, bojovnicí a hlavně s princeznou z rodu Leon. Děvčátko, která má kuráže na rozdávání a mysl na svůj věk až nečekaně vyspělou. Asi polovinu děje jsem měla pocit, že se jedná o mnohem starší hrdinku. Její chování, vyjadřování, myšlení bylo opravdu nečekané. V praxi jem si mnoho situací nedokázala představit, ale v tom je kouzlo knihy. Můžeme si vymyslet cokoliv.
Elena strávila svých pár let po boku několika bratrů, kterým se chtěla za každou cenu vyrovnat. Až jednoho dne zachrála díky svému obrovskému srdci malého právě vylíhnutého dráčka a stala se mu tak největším přítelem. Tímto se rozvíjí celý sled událostí. Právě vztah mezi Elenou a Charlikem obnoví vztah lidí a draků a otvírá magické dveře, které v dívce objeví až neuvěřitelné schopnosti a dovednosti. Nezvladatelnost jejího počínání jí dovede do země Elfů, kam se vydává se svým přítelem a osobní gardou - Michaelem.
Příběh nikterak originální si ale získal moji pozornost. Díky své akčnosti, neustále napínavým situacím a díky prosté jednoduchosti dětského myšlení. Na necelých 400 stranách můžeme nalézt jak kouzelný les, tak Elfy, trpaslíky, pidimužíky, skřety, draky, ale i kousek toho zla.
Mimo hlavní linii, nám autorka servíruje úplně jiný příběh, který bude pravděpodobně pokračovat v dalších dílech. Trošku mi vadilo, že nevím, o čem je řeč, kam mám co zařadit a na co napojit.
Protože jsem si měla možnost přečíst rozhovor s autorkou, který poskytl server www.vaselitaratura.cz (odkaz na článek http://www.vaseliteratura.cz/rozhovory/47-clanky/4119-kristina-hlavackova**l), ujasnilo a upřesnilo mi to několik nejasností a odpovědělo na několik otázek. Myslím si, že by nebylo od věci, aby nějaké takovéto slovo autorky provázelo zároveň i samotnou knihu. Hned by se člověk dozvěděl, proč je hlavní hrdinka tak mladičká, jeslti se chystá další díl a co všechno při psaní autorku motivovalo.

Fantasy kniha pro široké věkové publikum. Mohu doporučit.