Elegáni, ředitelé, prasata a dobytci

recenze

Muži, kteří nenávidí ženy (2008) / -Endy-
Elegáni, ředitelé, prasata a dobytci
Opilci, stalkeři, sadisti, vrazi, ale dokonce i zaskrblení finančníci a náboženští fanatici mohou být muži, kteří nenávidí ženy. Schovaní pod rouškou image, peněz nebo moci páchají zvěrstva, která nemají být nikdy objevena. A většinou ani nejsou.

Zmizení Harriet Vangerové je událost skoro 40 let stará a promlčená. Za celou dobu nedokázal nikdo přijít na to, co se jí stalo. Tělo nebylo nikdy nalezeno a po čase byl případ ututlán. Harrietin prastrýc Henrik Vanger, bohatý průmyslník a bývalý výkonný ředitel rodinného koncernu, pátrání nikdy nevzdal. Nyní, ve svých 82 letech, se však ocitl na pokraji svých sil, a proto si koupí jeden rok života zdiskreditovaného novináře Mikaela Blomkvista a pověří ho úkolem pátrat po příčinách dívčina zmizení v řadách rodinného kruhu Vangerů. Je totiž přesvědčen, že Harriet byla zavražděna některým z jejich příbuzných. Mikael se při studiu historie rodiny Vangerů noří do hlubin charakterové špíny jednotlivců. Ale není na to sám. S vyšetřováním mu pomáhá jistá Lisbeth Salanderová.

Precizně vykonstruovaný syžet na počátku sestává ze tří paralelně se odehrávajících narativních linií.
Mikael Blomkvist, investigativní novinář ekonomického časopisu Milénium, se ocitá v neúspěšném soudním tažení proti zámožnému finančníkovi. Lisbeth Salanderová, nejlepší soukromý detektiv bezpečnostní agentury Milton Security, je konfrontována s problémem náhlé změny svého poručníka. A přirozeně Henrik Vanger (dějově v pozadí) se chystá požádat o pomoc ve své mnohaleté posedlosti.
K zúžení počtu linií dochází ve chvíli, kdy Mikael dostane od Henrika podezřelou nabídku a začne s pátráním po dosud neobjevených důkazech. Propojení všech hlavních postav se uskuteční tehdy, když se Mikael obrátí na Lisbeth…a pak už se události dají rychle do pohybu.

Mrazivě ledová detektivka ze severu obsahuje mnohem víc než ukázky precizně logického sledu narace. Propojuje totiž postavy ze zcela odlišných věkových, ale hlavně sociálních vrstev.
Henrik Vanger je možná starý posedlý blázen, ale má haldy peněz, za které si může kupovat lidi. Mikael je muž po čtyřicítce, který o lidech typu Henrik většinou píše. Je rozvedený a udržuje dlouhodobý poměr se svou provdanou kolegyní. Skutečně výjimečnou postavou je Lisbeth, 24letá dívka spojovaná s různými adjektivy od retardované po nezvladatelnou. Většina lidí, která s ní přijde do styku, o ní tvrdí kdeco, jen ne to, že je „normální“. Lisbeth je asociální, nesvéprávná, má temnou minulost a extravagantní image…ale také nadprůměrné IQ, fotografickou paměť a analytické myšlení. Mikael o ní v dobrém tvrdí, že je „zatracená hackerka“. V hledání informací nemá konkurenci, a proto se společně s Mikaelem dostanou k úplně novým a mnohem nebezpečnějším faktům.

Záhada zmizelé dívky je klišoidní téma vítané v mnoha detektivních příbězích. Zde je ovšem servírováno s tíživou novinářskou přesností a objektivitou. Neobsahuje mezery nebo logické chyby v postupu hledání pravdy. A brutálně strohým stylem odhaluje nenápadnou záštitu mužů, kteří nenávidí ženy.

Komentáře (0)

kniha Muži, kteří nenávidí ženy recenze